Nekoliko dana nakon što je poslao kopnene snage u Gazu, Izrael je objavio da je njegova vojska opkolila grad Gazu na severu teritorije Pojasa, ubila deset komandanata Hamasa koji su pomogli u planiranju napada na Izrael 7. oktobra i postigla “impresivne uspehe”, kako ih je ocenio premijer Benjamin Netanjahu.
Čini se da su izraelske snage u procesu “rezanja” Pojasa Gaze na dva dela, severno i južno od grada Gaze.
Do petka su napredovali 15-ak kilometara od granice Gaze i Izraela duž obalne ulice, uz tursko-palestinsku bolnicu prijateljstva, znatno južnije od grada Gaze. Bolnica je jedina ustanova za lečenje raka u Gazi i bila je prisiljena da se zatvori zbog nestašice goriva usled izraelske opsade enklave.
U međuvremenu, Hamas je rekao da se bori sa izraelskim oklopnim snagama istočno od te tačke, kod Juhor ad-Dika, sugerišući da su izraelske snage delovale gotovo po celoj širini Pojasa Gaze, od obale do granice.
Borbe su nastavljene u pozadini. Izvori povezani sa Hamasom rekli su da su u toku borbe kod Beit Hanouna, u severoistočnom uglu Pojasa Gaze.
Čini se da je izraelska strategija prošle nedelje bila izolacija i iscrpljivanje Hamasa i njegovih pripadnika u severnoj trećini Pojasa Gaze. Ali to je imalo sve veću humanitarnu cenu za Gazu, kao i cenu po izraelsku reputaciju.
Nova vrsta hibridnog ratovanja
Od napada Hamasa na južni Izrael 7. oktobra u kojem je poginulo više od 1.400 ljudi, izraelsko vazdušno bombardovanje Gaze, sada praćeno kopnenim napadom, usmrtilo je više od 9.400 Palestinaca, uključujući gotovo 4.000 dece. U petak je bombardovan konvoj hitne pomoći koji je krenuo iz grada Gaze prema jugu Pojasa, a Izrael je ponovo tvrdio, bez pružanja dokaza, da su borci Hamasa bili u ambulantnim vozilima. Najmanje 15 ljudi je ubijeno.
Ipak, Izrael nije eliminisao mogućnost Hamasa da lansira rakete na vojne objekte u Izraelu dinamikom od desetak dnevno tokom cele nedelje, iako se to usporilo na devet raketnih napada 3. novembra. Službene brojke koje su objavili izraelska vlada i Ministarstvo zdravlja iz Gaze sugerišu da su većina žrtava sa obe strane bili civili.
Stručnjaci smatraju da i napad Hamasa i izraelski odgovor označavaju odmak od prošlih međusobnih sukoba u obimu i složenosti.
– Ono što smo videli od 7. oktobra je nova vrsta hibridnog ratovanja – rekao je Mateo Bresan, profesor strateških studija na Lumsa Master School–University.
– Hamas je uspeo da lansira 6.000 raketa na Izrael i taj broj pokazuje vojne sposobnosti koje Hamas nikada nije imao u prošlosti. Pitanje je kako je moguće da je Hamas izveo 20 napada u 20 različitih sela. To znači da je Hamas imao jasnu obuku i pripremu za to – navodi Bresan.
“Ovo je istorijska bitka”
– Hamas se pripremao za ovu kampanju već neko vreme i unaprijed je rasporedio mnoge ispaljene rakete – rekao je za Al Džaziru komandant američkih specijalnih snaga Demetris Endrju Grajms. “Mnoge Hamasove raketne baterije su zakopane pod zemljom ili raspoređene u mreži tunela ispod Gaze”, dodaje on.
Grajms smatra da su žrtve u izraelskoj vojsci “velike, s obzirom da je tek nekoliko nedelja u kampanji.”
Odvažnost i efikasnost Hamasovih brigada potaknula je šefa Hezbolaha, grupe u Libanu koju podržava Iran, da Izrael proglasi slabim.
– Ona je razotkrila slabost i potpunu krhkost Izraela, krhkiju od paukove mreže – rekao je Hasan Nasralah u televizijskom obraćanju 3. novembra. “Brz odgovor SAD da podrži Izrael otkrio je koliko Izrael propada nakon operacije Hamasa”.
Nasralah smatra da će ovaj rat označiti novu eru.
– To nije događaj poput onih iz prošlosti. To je odlučujuća bitka, istorijska. Ono što će se dogoditi nakon ove bitke, neće biti kao ono što smo ranije viđali – rekao je.
Izrael povređen međunarodnom kritikom
Tokom cele nedelje bilo je znakova da se Izrael osećao povređenim međunarodnom kritikom njegovog procesuiranja rata i da je pokušavao da poboljša svoj imidž.
Netanjahu se u početku opirao pritisku Evropske unije i Ujedinjenih nacija za prekidom vatre iz humanitarnih razloga, rekavši da bi Hamas to mogao da iskoristi za pregrupisavanje. Taj se stav malo ublažio 3. novembra, dan nakon što je američki predsednik Džo Bajden podržao pozive na humanitarnu pauzu u borbama. Sada Izrael uslovljava bilo kakvu pauzu u borbama oslobađanjem zarobljenika koje drži Hamas.
Netanjahu je takođe promenio stav o količini pomoći koja stiže u Gazu. U početku je dopustio ulaz samo nekoliko kamiona na teritoriju, koji su dovozili hranu, vodu i lekove. Do 31. oktobra, pristao je da pusti 100 kamiona dnevno, ali ni to, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken, nije dovoljno.
Izrael je u četvrtak po prvi put dopustio Palestincima sa stranim ili dvojnim državljanstvom da odu u Egipat preko prelaza Rafa na južnom kraju Gaze, zajedno sa 80-ak ranjenih Palestinaca.