Srbija želi mnogo veću saradnju sa Ujedinjenim Kraljevstvom i britanskim kompanijama, imamo potencijal da, ne samo naša zemlja, već i ceo region Zapadnog Balkana ojača poslovne veze i unapredi ekonomske odnose sa ovim važnim globalnim partnerom u ključnim sektorima od IKT do energetike. Poslovne asocijacije i institucije biće snažna podrška kompanijama i privrednicima na tom putu, poručili su danas, na otvaranju Regionalne konferencije o trgovini između Ujedinjenog Kraljevstva i Zapadnog Balkana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i ambasador Ujedinjenog Kraljevstava u Beogradu Edvard Ferguson.
Cilj je, po njegovim rečima, da bude i sve više investitora iz EU, kao i Velike Britanije. Poručuje britanskim ulagačima da Srbija nema problem sa stopom javnog duga prema BDP, jer ona iznosi 48,4 odsto i neće, prema procenama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke, u naredne tri godine ni jednog trenutka preći 50 odsto BDP. Što se tiče sigurnosti finansiranja bilo čega u Srbiji i rada sa našom zemljom tu nikakvih problema nema, poručio je Vučić. Uveren je da će srpski privrednici pronaći interes za tržište Velike Britanije, kao i da će privrednici iz Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji pronaći tržište za svoje proizvode i razumeti da cenovno konkurentne i visoko kvalitetne proizvode mogu da nabave iz Srbije, ali i iz celog Zapadnog Balkana jer je, kako je rekao, to uspeh i naše zemlje.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenio je da budućnost saradnje između Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva leži u sektoru informacionih tehnologija i energetike. On je na otvaranju Konferencije rekao da je da je prisutno više od 220 učesnika među kojima je najveći broj iz IKT sektora i da je ovaj skup prekretnica u ekonomskim odnosima dveju zemalja, ali i regiona.
Ukazuje da međusobna razmena nije na zavidnom niovu. “Čini mi se da je to zbog toga jer se ne poznajemo dovoljno, ali ako u Ujedinjenom Kraljevstvu kupite borovnicu, malinu ili jagodu, znajte da je ona uzgajana ovde”, rekao je Čadež. Ističe da izvoz sofvera iz Srbije u Ujedinjeno Kraljevstvo premašuje milijardu evra, što je više nego ukupna robna razmena.
Dodaje da u Srbiji posluje 500 kompanija koje dolaze iz Ujedinjenog Kraljevstva, što pokazuje da postoji interes za saradnju. Predsednik PKS podseća Srbija danas izvozi više od četiri milijarde evra kada je u pitanju softver. Softver je najveći i najvažniji proizvod u izvozu Srbije i to je posledica višegodišnjeg ulaganja u digitalnu infrastrukturu. Govoreći o sektoru energetike, Čadež kaže da budućnost saradnje leži u sistemima za čuvanje energije, s obzirom da je već sada teško zadovoljiti potražnju za električnom energijom.
Ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu Edvard Ferguson ocenio je da je sada pravi trenutak za unapređenje trgovinskih veza između Ujedinjenog Kraljevstva i Zapadnog Balkana, kao i da je primetan stalni rast trgovine u proteklih 10 godina. “Region Zapadnog Balkana brzo raste, a u slučaju Srbije projekcije su da će biti najveći rast. Srbija ima brzi rast ekonomije i pristupačnu radnu snagu”, rekao je Ferguson. Naglašava da je Ujedinjeno Kraljevstvo odličan partner regionu kada su u pitanju informacione tehnologije i zelena tranzicija. Ferguson je pohvalio napore PKS u negovanju regionalnih partnerstava i poručio da će ambasada Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji pružiti podršku britanskim kompanija koje žele da posluju na srpskom trtržištu.
Cilj konferencije jeste da ključni donosioci ekonomskih odluka identifikuju poslovne mogućnosti i započnu razgovori sa istaknutim poslovnim partnerima u strateškim sektorima. Regionalna konferencija pružiće priliku predstavnicima šest privrednih komora Zapadnog Balkana, okupljenim u Komorski investicioni forum, da predstave zajednički potencijal regiona privrednoj delegaciji Ujedinjenog Kraljevstva. Konferencija, kroz panele, pruža uvid u ključne sektore kao što su IT, infrastruktura, zelena energija i prehrambeni sektor. Regionalni stručnjaci i učesnici iz Ujedinjenog Kraljevstva imaju priliku da u PKS razgovaraju o svojim planovima, kao i o tome kako da se prilagode novim globalnim izazovima. Pored plenarnog dela konferencije predviđeni su i B2B sastanci. Organizatori konferencije su Privredna komora Srbije, ambasada Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu, Ministarstvo privrede i trgovine Ujedinjenog Kraljevstva i Britansko-srpska privredna komora.