Izveštaj NVO/društvene mreže
Slave OVK i veliku Albaniju: Pripadnici tzv. kosovske policije

Pet nevladinih organizacija sa severa KiM objavilo je studiju u kojoj upozoravaju na opasan trend i deo šire strategije nekažnjivog veličanja OVK i koncepta velike Albanije u tzv. kosovskim bezbednosnim službama. U izveštaju Etnizacija Kosovske policije: rušenje Ahtisarijevih temelja građanske i multietničke institucije, kao dokaz je predočeno više od 140 fotografija sa najmanje 300 pripadnika obične i specijalne policije. Studiju su objavile NVO Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), NGO AKTIV i Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC). Predstavnik Aktiva Zoran Savić kaže za “Vesti” da je reč o dramatičnom trenutku koji se intenzivirao poslednjih godina, nakon raspoređivanja policije na severu KiM.

Deo strategije

– Naša reakcija je usledila zbog kontinuiranog nedoličnog ponašanja kosovske policije na koju se skoro svakodnevno žale građani na severu KiM, a reakcije nema ni iz kosovskih institucija, ni iz međunarodne zajednice, iako, kako je i priloženo u publikaciji, dokaza ima na pretek – objašnjava Savić i ukazuje da je širenje albanskog etnonacionalizma ne samo u suprotnosti sa zakonima koje su privremeni organi u Prištini doneli, već i sa Briselskim sporazumom.

Ističe da skandalozne poruke poslate kroz veličanje OVK, prikazivanje simbola velike Albanije na uniformama i pravljenje albanskog orla rukama, podstiču etničke tenzije i narušavaju koncept građanske i multietničke policije, kako je predviđeno Ahtisarijevim planom. Ti gestovi, kaže, nisu izolovani incidenti već deo strategije koja se intenzivira u kriznim situacijama na severu, a to se vidi gotovo svakodnevno na ulicama u četiri opštine na severu gde policajci koji patroliraju s dugim cevima šalju simboličnu poruku o “osvajanju severa”.

Opasne poruke

– Posebno zabrinjava što se, uoči izbora na Kosovu, 9. februara, političari, naročito vladajuće Samoopredeljenje, oslanjaju na narativ “osvajanja severa” u predizbornoj kampanji, koristeći kosovsku policiju kao sredstvo za promovisanje ove ideologije. Tako vođena kampanja dodatno polarizuje društvo, šaljući opasne poruke koje podstiču etničke tenzije i ugrožavaju bezbednost zajednica. Ovaj trend, u kojem se policija koristi za političke ciljeve je ozbiljan korak unazad za demokratske procese i multietnički karakter institucija na Kosovu – kaže on.

Pesimista je da će doći do značajnije reakcije međunarodne zajednice, jer do sada nisu reagovali na slične probleme.

– Rešenje problema vidimo u tome da bezbednost srpske zajednice mora biti stavljena u središte svakog rešenja, uz integraciju ovog pitanja u širi okvir samoupravljanja srpske zajednice na KiM. Bez tog pristupa, svaka dalja eskalacija će dodatno narušiti međunacionalne odnose i ionako krhku sigurnost u regionu – zaključuje Savić.

Nacionalističke pesme

U izveštaju pet NVO navodi se i trend objave nacionalističkih pesama koje veličaju veliku Albaniju, a prate ovakve sadržaje. Kao eklatantne primere navode pesme poput “Navikao sam da ubijam Škije i koljem sultane”, “Neće biti granica od Preševa do Čamerije”, “Nek se crveno-crna zastava vijori od Skoplja do Valone”, “Umreću pre nego predati Tuzi i Ulcinj”, “Nemoj da diraš Mitrovicu ili ću spaliti Čaglavicu”…

Izjave političara

U zaključku izveštaja se ukazuje da izjave i ponašanje najviših kosovskih zvaničnika trasiraju model društvenog i institucionalnog ponašanja.

– Kada se tzv. premijer Kosova slika sa mapom velike Albanije, kaže za kosovsku policiju da je naslednik OVK, ili da je Kosovo Albanija, te poruke dalje afirmišu karakterizaciju institucija na svim nivoima, pa samim tim i kod službenika kosovske policije. Istovremeno ta praksa odvraća pripadnike nealbanskih zajednica od pridruživanja bezbednosnim formacijama na Kosovu – navedeno je između ostalog.

Provociranje simbolima

Savić kaže da nema dileme, da prikazivanje provokativnih simbola služi kao poruka o etničkoj i teritorijalnoj dominaciji, ali još više zabrinjava nereagovanje ključnih institucija međunarodne zajednice na KiM, Policijskog inspektorata Kosova i misije Euleksa.

– Međunarodna zajednica je takođe tiha uprkos mnogobrojnim dokazima sa društvenih mreža i iz medija. Izuzetak je ambasada SAD u Prištini, koja je u saopštenju navela da Priština koristi kosovsku policiju za unilateralne i nekoordinisane poteze na severu. Nažalost, reakcija je ostala na nivou retorike, bez konkretnih mera ili sankcija – kaže on.

EU: Formirati ZSO

U novom nacrtu Saveta EU za opšte poslove, u koji je Tanjug imao uvid, kaže se da će naredne nedelje pozvati Prištinu da formira Zajednicu srpskih opština i Nacrt statuta o njenom osnivanju i da prosledi ustavnom sudu bez odlaganja.

3 COMMENTS

  1. Ovo nije Policija Kosova nego ovo su posebno obučene pasivne jedinice jedna ovakva jedinica broji 23 člana od 1.653 pripadnika koliko ih ima na cjelom ,Kosovu oko 75 jedinice pogotovu po sjelima duž administrativne linije u pograničnoj
    sa ,Srbijom ovo su Specijalne jedinice za brzu intervenciju ( Pasivne dužnosti ) posle civilne odbrane i njih ima preko 2.000 Kurti ima ovakvih preko 4.788 pripadnika raznih jedinica i imena imaju vežbe dva put nedeljnom imaju posebne poligone van očiju javnosti I dok vjezbaju pjevaju uvjek spremni da ginemo za Kosovo.

  2. Браво Даки,
    Сјајне информације које безбедносне агенције Србије треба да знају.

    🇷🇸☦️🇷🇸

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here