Većina Srba za DS i za ulazak u EU

0

Protiv pristupanja EU bilo bi, prema istom istraživanju, svega 22 odsto, a 16 odsto bi bilo neodlučno.

Protiv ulaska u NATO bio bi 61 odsto ispitanih, za 20 procenata, a neodlučnih je 19 odsto građana.

Demokratska stranka i dalje uživa najveće poverenje građana Srbije, i za nju bi, ukoliko bi danas bili održani parlamentarni izbori, glasalo 30,6 odsto birača.

Za demokratama, prema tom istraživanju, neznatno zaostaje Srpska napredna stranka, koju podržava 29,9 odsto anketiranih građana.

 

Sve ostale parlamentarne stranke uživaju daleko manje poverenje građana: za Srpsku radikalnu stranku glasalo bi 8,3 odsto ispitanih, za Socijalističku partiju Srbije 6,7, a Demokratsku stranku Srbije 6,2 odsto.

Za Liberalno-demokratsku partiju glasalo bi 4,3 odsto, za Partiju ujedinjenih penzionera Srbije 3,2 procenta, G17 plus 3,0, Socijaldemokratsku partiju Srbije 2,3, Novu Srbiju 1,5 i Jedinstvenu Srbiju 1,3 odsto ispitanika.

Istraživanje je pokazalo, takođe, da se materijalna situacija polovine građana Srbije pogoršala u odnosu na pre godinu dana, dok je poboljšanje zabeleženo kod osam odsto ispitanika.

Građani Srbije, u poređenju sa građanima drugih zemalja, iskazuju realizam, a većina ne očekuje pogoršanje materijalnih prilika: 44 odsto ispitanika odgovorilo je da smatra će materijana situacija njihovog domaćinstva ostati ista u narednih godinu dana, 17 odsto ispitanika očekuje uglavnom bolju materijalnu situaciju, a 23 odsto strahuje od pogoršanja.

Spremnost na privrednu inicijativu, međutim, iskazuje svega 16 odsto punoletnih građana, što je najslabiji rezultat od 2005. godine, od kada TNS Medium Galup prati spremnost ljudi na nove poslovne poduhvate.

Istraživanje je sprovedeno od 28. januara do 2. februara na uzorku od 1.200 ispitanika, metodom neposrednog intervjua.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here