Povod je bio 160 godina od rođenja ovog srpskog velikana, pronalazača, koji je veliku slavu stekao u Americi. U skoro do poslednjeg mesta popunjenoj sali opštine Dicingen, gde se godinama održavaju večeri društva inženjera i tehničara posvećene velikim srpskim naučnicima, goste je pozdravio predsednik društva Petar Stojčić. On je zahvalio svima na dolasku, kao i na podržavanju ovakvih akcija, na kojima ne samo naši građani već i njihovi prijatelji imaju prilike da čuju o velikim i značajnim dostignućima srpskih naučnika.
Knjige na poklonPosle predavanja dr Vlahović je poklonio nekoliko autobiografskih knjiga Mihajla Pupina "Od pašnjaka do naučenjaka", za koju je 1924. godine dobio Pulicerovu nagradu. |
Generalni konzulat Republike Srbije u Štutgartu bio je suorganizator pa je goste pozdravio i generalni konzul Božidar Vučurović. O životu Mihajla Pupina govorio je prof. Jovan Mitrović, a održano je i spontano predavanje dr Josipa Vlahovića, koji je neposredno pred ovaj skup u Idvoru primio zlatnu medalju "Mihajlo Pupin", Saveza pronalazača Srbije.
Kroz predavanja i film koji je prikazan prisutni su imali priliku da čuju mnogo toga o naučniku koji je dobitnik brojnih nagrada i medalja, koji je bio član Američke akademija nauke, Srpske kraljevske akademije i počasni doktor 18 univerziteta.
Tokom svog naučnog i eksperimentalnog rada Mihajlo Pupin je dao značajne zaključke vezane za polja višestruke i bežične telegrafije i telefonije, a imao je i velikih zasluga za razvoj elektrotehnike.
Zorana Memedović, profesor violine, otvorila je (a i zatvorila) manifestaciju s koleginicom Mariolom Pult, dok je kroz program vodio potpredsednik društva Tanasije Rajić.
Članovi društva Dukat iz Štutgarta pripremili su bogatu pravu srpsku zakusku, gde se u foajeu opštinske sale u Dicingenu nastavilo sa prijatnim razgovorom o naučnim i svim ostalim dostignućima Mihajla Pupina.
Dogodine o Jovanki BončićAdvokat Diter Šnabel, potpredsednik kulturnog okruga grada Dicingena, takođe je pozdravio prisutne i naglasio da je tradicija ovog srpskog memorijala veoma važna za sve, najavivši da će sledeće godine predavanje biti o prvoj ženi inženjeru u Nemačkoj, Jovanki Bončić-Katernić, koja je bila Srpkinja. |