– Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja donosi svim preduzećima koja posluju u obe države pravnu sigurnost, pošto je time uklonjena prepreka dvostrukog oporezivanja.
Postoje sada jasne smernice koje za preduzetnike konačno znače sigurnost u planiranju i vode ka pozitivnom efektu pojačanih ekonomskih odnosa između Srbije i Austrije.
Za Srbiju i Austriju je "poreski kolač" sada jasan i ravnopravno podeljen. To znači preduzetničku sposobnost planiranja i sveukupnu privrednu bezbednost – objasnio je on za "Vesti".
On je naveo da su u procesu pregovaranja godinama bila dva pitanja, a to su oporezivanje kamata i penzija, oko kojih nije bilo dogovora.
Parlamenti potvrđuju– Principijelno sporazum može da stupi na snagu čim se okonča parlamentarni postupak u obe zemlje i razmene dokumenta o ratifikaciji.
Nadam se da će taj proces biti što pre okončan i da će sporazum stupiti na snagu 1. januara iduće godine – najavio je Šider, koji je od decembra 2008. državni sekretar u Ministarstvu finansija Austrije i prvi predstavnik austrijske vlade koji je posetio Beograd posle priznanja Kosova. |
– Pregovori su vođeni na obe strane na konstruktivnom nivou, što je konačno i dovelo do dogovora. Raduje me što sam sa svojom inicijativom 2009, kao i mojim putem u Beograd juna prošle godine doprineo dogovoru.
Dobro je i važno da je ovaj dugogodišnji proces sada okončan i da ekonomski odnosi mogu da budu pojačani – rekao je Šider.
Prema njegovim rečima preduzetnici iz obe zemlje mogu da očekuju olakšice.
– Zaključenjem Sporazuma o izbegavanju dvostrukog oporezivanja dobijamo jasne olakšice za preduzetnike.
Tako će se povećati mogućnost planiranja poslova i svih transakcija. To znači da će preduzeća biti suočena sa manjim obimom administracije, a posebno i troškovima administracije.
Ekonomski odnosi dve zemlje time mogu biti dalje produbljeni, što je u doba hitno potrebnih podsticaja po privredu, još značajnije – naglasio je političar vladajuće Socijaldemokratske partije Austrije.