Nemački analitičar i stručnjak za politička pitanja koja se odnose na zapadni Balkan Bodo Veber kaže da principijelni sporazumi između Srbije i Kosova koji su potpisani uz posredovanje specijalnog predstavnika Ričarda Grenela ne nude rešenje za pokretanje dijaloga između Kosova i Srbije, prenosi Gazeta Ekspres.
Prema nemačkom stručnjaku, konačan dogovor između Kosova i Srbije može se postići samo pregovorima kojima posreduje Evropska unija, a ne preko SAD.
– Postoji samo jedan put do sveobuhvatnog i trajnog sporazuma između Srbije i Kosova koji poprima karakter mirovnog sporazuma – kroz pregovore koje predvodi EU i perspektivu članstva za Srbiju i Kosovo. SAD to ne mogu. Međutim, oni pružaju podršku i imaju ulogu glavnog partnera EU, baš kao što su to radili od 2011. do juna 2018. – rekao je Veber komentarišući nedostatak učešća EU u procesu postizanja sporazuma o avioliniji Beograd-Priština.
Veber kaže da zaobilaženje visokog predstavnika EU Žozepa Borela i Nemačke kao glavne sile pretvara mali napredak Ričarda Grenela u “pirovu pobedu”. On kaže da sumnja u to da Grenel sve to radi zbog sopstvene i promocije administracije Donalda Trampa, a ne radi budućnosti Kosova i Srbije.
Prema njegovom mišljenju, to čak radi i da bi iznervirao kancelarku Angelu Merkel.
– Zaobilazeći EU, visokog predstavnika, Borela i ključne zemlje članice, poput Nemačke, čak provocira pregovarajući mesecima sa kompanijom Lufthanza, a zatim potpisujući sporazum u američkoj ambasadi u nemačkoj prestonici. Ovaj mali proboj pretvara se u Pirovu pobedu – rekao je Veber.
Ipak, Veber kaže da su, s obzirom na politički zastoj, dogovori postignuti uz Grenelovo posredovanje dobrodošli ukoliko pomognu poboljšanju života građana na Kosovu i u Srbiji.
Nemački stručnjak kaže da transformacija administracije Donalda Trampa iz destruktivne i otvorene za zamenu teritorija, u konstruktivnu čija se politika ogleda u pitanjima kojima se bavi Grenel, označava dobrodošlu promenu.
Veber kaže da bi konačno rešenje za Srbiju i Kosovo trebalo da bude kroz politički dijalog zasnovan na ustaljenim principima zapada koji imaju za cilj da se okonča spor oko statusa, kao što su to ranije činile Nemačka, Velika Britanija i SAD.