EPA/Justin Lane
Savet bezbednosti UN

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Srbija tražiti sednicu Saveta bezbednosti UN o situaciji na Kosovu i da traži najpogodniji trenutak za to, a nekadašnji diplomata Zoran Milivojević smatra da Srbija mora to da uradi, i da bi se tom sednicom otvorila pitanja na pravom mestu ukazalo da Kfor i Unmik ne rade svoj posao i da dijalog Beograda i Prištine nema smisla, piše Blic.

– Mi to moramo da uradimo pošto, naravno, nećemo da priznamo nezavisnost Kosova. Na taj način osnažićemo i nadležnost UN i princip međunarodnog prava. Pokazaćemo da je Kosovo i dalje protektorat UN i da zavisi od Ujedinjenih nacija – naveo je Milivojević.

Zašto je važno ko predsedava?

Srbija bi sednicu mogla da zatraži u novembru ili decembru jer tada Savetom bezbednosti koji ima 15 članova od kojih pet stalnih – Kina, Francuska, Rusija, Velika Britanija i SAD i 10 nestalnih – Albanija, Brazil, Ekvador, Gabon, Gana, Japan, Malta, Mozambik, Švajcarska i UAE, predsedavaju tri države koje nisu priznale nezavisnost Kosova – Brazil, Kina i Ekvador, a Milivojević objašnjava zbog čega je važno ko predsedava.

On navodi da predsedavajući predlaže dnevni red zasedanja i stavlja neku temu na sto.

– Kina bi, recimo, sigurno stavila na dnevni red situaciju na severu Kosova. Rezolucija 1244 o Kosovu je i dalje na snazi tako da Savet bezbednosti to pitanje može da stavi na dnevni red. Bilo bi dobro, recimo, da se Kina i Rusija kao dva stalna člana Saveta bezbednosti usaglase u vezi sa tom temom – kaže Milivojević.

Mnogi smatraju da Srbija pokretanjem te teme ne može mnogo da dobije u Savetu bezbednosti, piše Blic i dodaje da se Milivojević ne slaže sa tim.

– Bitno je da se otvori debata o situaciji na Kosovu koje je u nadležnosti Saveta bezbednosti i sama ta činjenica će promeniti umnogome politički kontekst. Na sednici će se verovatno doneti i zaključci kojima će se podsetiti i Kfor i Unmik da rade svoj posao, a moraće i da podnesu izveštaj o svom radu – zaključuje Milivojević.

Potez više upućen domaćoj, nego stranoj javnosti

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov smatra da bi takav potez Srbije bio “više upućen domaćoj, a manje stranoj javnosti”.

– Mislim da će to imati, pre svega, manifestacioni karakter da mi pokrećemo to pitanje među vodećim igračima. Ako se iz toga i izrodi neka deklaracija ili rezolucija biće najverovatnije uopštena pa će se zatražiti i od jedne i od druge strane da dođe do deeskalacije na Kosovu. Ne verujem da će se išta konkretnije doneti jer je dovoljno da samo jedna stalna članica stavi veto na to – ocenjuje Popov.

Kako kaže, na terenu na Kosovu imamo krizu koja još nije završena.

– Savet bezbednosti je delegirao svoju nadležnost ka EU u vezi sa sa Kosovom. SAD i EU pokušavale su već godinama da pronađu rešenje za Kosovo, ali to nije dalo rezultata. Sve liči na diplomatske igre u kojima svako hoće da zaštiti svoje interese – dodao je Popov.

2 COMMENTS

  1. “Sve liči na diplomatske igre u kojima svako hoće da zaštiti svoje interese”– sto znaci da Srbija ima da ceka i da se zadovolji mrvicama koje joj dadne oni koji se i pitaju o Kosovu. Srbija moze samo da se cudi i kuka – kako to da rezolucija 1244 vec trecu deceniju ne igra nikakvu ulogu niti je kompetentna da svoju teritoriju zastiti?

  2. Исто како су неки политичари пребацили преговоре из УН
    Тако исто могу да се врате
    Нису успјели за ове силне године , резултат је погубан за Србе, још их мање има на КиМ.
    Р1244УН је важећи међународно признат документ.
    Тражимо да се мировне јединице Русије🇷🇺
    Врате на КиМ
    🇷🇸☦️🇷🇸

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here