Tanjug
Aleksandar Vučić i Analena Berbok

Važno je sačuvati mir na zapadnom Balkanu, poručili su posle sastanka u Beogradu predsednik Srbije Aleksandar Vučić i šefica nemačke diplomatije Analena Berbok. Vučić je posle razgovora kazao i da je zaključeno da dijalogom treba rešavati probleme Beograda i Prištine, zbog čega se Srbija uvek odaziva pozivu na dijalog u Briselu. Srbija i Nemačka, kako je istakao, imaju odlične ekonomske odnose.

– Nemačke kompanije danas u Srbiji zapošljavaju više od 75.000 ljudi, a Nemačka je ubedljivo najveći spoljnotrgovisnki partner Srbije sa 6,5 milijardi evra razmene u prošloj godini, što je porast od 22 odsto u odnosu na 2020. – naveo je srpski predsednik.

Dodao je i da je Nemačka najveći donator i investitor, “zbog čega smo zahvalni nemačkim privrednicima i vladi”.

– Razgovarali smo o EU putu Srbije, govorio sam o promenama Ustava i neophodnosti rešavanja problema u okviru vladavine prava. Berbok je posebno o tome govorila i rekla da su ekonomske veze važne, ali da su važne vrednosti vladavine prava u svakom pogledu. To je jedna od važnijih tačaka susreta – kazao je Vučić.

Važna tema sastanka je, prema njegovim rečima, bila stanje u regionu.

– Za nas je od ključnog značaja očuvanje mira i stabilnosti u regionu. Nedvosmisleno sam govorio o poštovanju teritorijalnog integriteta BiH, što Srbija uvek ističe, kao i o pozicije RS unutar BiH – naglasio je Vučić.

Ukazao je da Nemačka i Srbija imaju različite stavove po pitanju odnosa Beograda i Prištine, budući da Nemačka priznaje nezavisnost tzv. Kosova, ali da su zaključili da dijalogom treba da se rešavaju problemi.

Dodao je da se razgovaralo i o svim važnim temama u Evropi i svetu o Ukrajini i odluci Srbije u GS UN, kao i da je sagovornici pokušao da objasni poziciju Srbije, kao i da joj što je što je želela da ga sasluša.

– Za nas je Nemačka najavažniji partner i po pitanju EU integracija, ekonomske saradnje. I kada to saberete, Nemačka nam je ključni politički partner. Na našu žalost, po određenim pitanjuma u okruženju imamo drugačije stavove. Čuo sam šta ona misli i mogao da iz prve ruke saznam kakvi su njihovi stavovi i danas odlično razumem nemačku poziciju – rekao je Vučić.

Analena Berbok je posle sastanka navela da je potreban vidljiv napredak između Srbije i Kosova,

– Nemačka želi da doprinese tome da posle izbora dve strane nastave razgovore na postizanju sveobuhvatnog sporazuma – kazala je ona.

Njena zemlja je, kako je rekla, za evropsku budućnost Srbije s kojom su bilateralni odnosi dobri.

Reforme su, prema njenim rečima, potrebne Sarajevu, Beogradu, a gošća iz Nemačke je najavila je i veću prisutnost Berlina na zapadnom Balkanu.

– Zato smo i uveli funkciju specijalnog izaslanika Nemačke za Zapadni Balkan i Manuel Saracin će biti naše oko i uvo u regionu – rekla je Berbok i dodala da će se pobrinuti da region dobije pažnju koju zaslužuje.

Vučić: Unapredićemo odnose

Aleksandar Vučić je ponovio je da će Srbija dati sve od sebe da dalje unapređuje odnose s Nemačkom.

– Verujemo da će nam nemački partneri omogućiti prostor da na tom planu možemo da radimo, a bićemo uvek srećni da se ponovo sretnemo, da razgovaramo i verujem da ćemo u nekim sledećim susretima moći da se pohvalimo boljim i većim rezultatima saradnje – rekao je Vučić.

Klinika za budućnost

Aleksandar Vučić je pre razgovora sa nemačkom šeficom diplomatije bio na otvaranju Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje 2, gde je poručio da je ta zdravstvena ustanova ulaganje u budućnost, životni standard, opstanak i ostanak u Srbiji. Napomenuo da je saznao kako je 47 odsto smrtnih slučajeva kardiovaskularnih pacijenata i zamolio zaposlene da učine sve da nestane lista čekanja pacijenata, kao i da pokušaju da sačuvaju “svaki život, svakog starca, mladog čoveka”.

– Kada sam razgovarao sa lekarima rekli su da će oboriti rekord već u utorak sa 21 operisanim pacijentom, što je dvostruku više nego u naša najbolja vremena i bolje nego negde u Evropi – kazao je i naglasio da je ponosan što Srbija ima takve lekare, koji ne žive za sebe, već zdravlje naših građana i koji hoće da naprave što bolji rezultat.

Dodao da je sa njima pričao o tome koja je to bolja klinika od ove.

– Kada su rekli da Lajpcig vrši 20 operacija, a onda sam pitao za AKH u Beču, bolnicu za koju sam čuo da su ljudi skupo plaćali da idu tamo. Rečeno mi je da imamo danas jednako, ako ne i bolju opremu nego AKH. Srećan sam ako je to tako – rekao je predsednik Srbije.