Vatra ispod leda

0

 

 

Film za antologiju: Marlen u "Plavom anđelu"
 

Kada se jedne letnje večeri 1936. godine duga, crna limuzina nenajavljeno zaustavila pred kapijama Bakingnemske palate, čuvar nije mogao da sakrije iznenađenje: elegantno naslonjena na zadnje sedište, pred njim se pojavila jedna od najčuvenijih i najlepših žena sveta. Marlen Ditrih, u to vreme i najbolje plaćena filmska zvezda, svojim promuklim glasom, zanosnim telom, platinastom kosom i licem sa visoko postavljenim obrvama postavila je nove standarde seksualne privlačnosti.
Njen izgled i osobeni šarm bacali su joj pod noge ne samo nebrojene muškarce u svom životu, već i žene. Na vrhuncu slave dovela je u svoj krevet najpoznatije holivudske glumce kao što su ikone muškosti Gari Kuper, Klerk Gejbl i Džon Vejn, ali i najvoljeniji "dobar momak" američkog filma Džejms Stjuart, razotkrivajući potom njihove prave karaktere. Ili, bar kako ih je ona videla. Na listi "žrtava" Marlen Ditrih našli su se i predsednik Kenedi i njegov otac Džo, a umalo da to postane, i to doslovno, sam Adolf Hitler.

 

Razbesnela Hitlera
 

U rukama zavodnika: Marlen i Daglas Ferbanks

Na nedavnoj aukciji stvari Marlen Ditrih, njen život je, više od dve decenije po smrti, takođe stavljen pod lupu javnosti. Unuk Dejvid Riva je jednom engleskom tabloidu otkrio da je njegova baka bila alkoholičarka, bulimičarka, žena opsednuta čistoćom i u isto vreme potpuno hladna i bezosećajna. Na primer, ništa nije učinila da zaštiti svoju jedinu kći od seksualnih napada dadilje lezbijke. Ipak, Riva priznaje da je Ditrihova imala i herojsku stranu.
Rodom Nemica, razbesnela je Hitlera time što je uzela američko državljanstvo i zabavljala američke vojnike na frontu parodirajući nezvaničnu himnu nacističke soldateske "Lili Marlen". Osvojila je Medalju mira, najviše američko priznanje za civile i odrekla se rođene sestre pošto je saznala da je ona u neposrednoj blizini ozloglašenog logora Bergen-Belzen vodila kantinu za čuvare.
Prema najnovijoj biografiji Marlen Ditrih iz pera Šarlote Čendler, zvezda kultnih filmova "Plavi anđeo" i "Nirnberški proces" često je odlučivala da upotrebi svoje čari da bi li promenila tok istorije. I, dok njen unuk u isto vreme iznosi dve oprečne tvrdnje, da je Marlen spavala sa svakim ko bi joj se učinio privlačnim, a da joj nije bila važna fizička strana intimnosti nego moć, Čendlerova dokazuje da je u pozadini svega što je Marlen Ditrih činila ipak bilo slobodno i iskreno uživanje u seksu – zapanjujuće za žene njene generacije. "Moje noge nisu tako lepe", umela je da kaže Ditrihova o svom najslavljenijem atributu. "Ja samo znam šta da uradim sa njima."
One letnje večeri u Londonu pred kraljevskim domom Marlen je krenula u još jedno osvajanje, ali sa jedinstvenim ciljem. U Englesku ju je dovelo snimanje filma "Vitez bez oklopa" i tada je na jednom partiju upoznala Daglasa Ferbanksa mlađeg, poznatog holivudskog zavodnika. Postali su ljubavnici. Ferbanks je bio prijatelj britanske kraljevske porodice, i od njega je Marlen saznala za tada još tajnu nameru engleskog kralja Edvarda Osmog da napusti presto da bi se venčao sa američkom raspuštenicom Valis Simpson.

Sreća u troje: Marlen i Rudi sa ćerkicom
 

Zapanjena idejom da bi suveren tako moćne zemlje mogao da se odrekne svega zbog žene koju je opisivala kao "ružnu domaćicu ravnih grudi", 35-godišnja boginja filmske industrije odlučila je da se umeša. "Bila je spremna da zavede i Edvarda kako bi mu pokazala da Valis nije jedina žena na svetu", poveravao se Ferbanks prijateljima. Plan je trebalo da se izvede u njenom stanu u Kleridžu, a za to je Edvard nekako trebalo namamiti. "Rekla mi je: – Nateraću ga da je zaboravi. Moram samo da se okupam i da odaberem pravi parfem".
Ferbanksu se, naravno, sve ovo nije dopalo, ali ga je Marlen ubeđivala: "O, dragi, ne budi tako staromodan! Za Englesku, koju oboje volimo, neke žrtve moraju da se podnesu". Njen ljubavnik je kasnije pričao da se ona potom odvezla svojom limuzinom do Bakingemske palate, ali je kralj bio odsutan – "ili je bar tako njoj bilo rečeno". Ipak, zavodnica nije odustajala.

Otvoreni brak
Marlen Ditrih rođena je u Berlinu 1901. kao druga kći kraljevskog policijskog poručnika Luja Ditriha i njegove žene Jozefine, čija je porodica vodila jednu od najpoznatijih robnih kuća u gradu. Među prvima koja je "pala" na seksepil mlađane Ditrihove bila je jedna starija učenica u njenoj školi. "Bilo mi je dozvoljeno da prespavam kod nje, i ona je prva prišla meni", sećala se kasnije Marlen. "Izgleda da nije znala mnogo o onome što radi, ali je bilo jasno da uživa u trudu".
Pošto je zbog bolesti morala da napusti studije violine, mlada Berlinka se okrenula malim ulogama u pozorištu. One su joj tih, dvadesetih godina prošlog veka, širom otvorile vrata dekadentnog berlinskog društva. Vodila je ljubav sa oba pola, ali je njen najčudniji i najtrajniji odnos ipak bio sa muškarcem, privlačnim asistentom reditelja koji se zvao Rudi Siber. Za njega je celog života tvrdila da je "ljubav mog života, moja srodna duša". Ipak, pošto su se venčali 1923. i uskoro dobili jedino dete, kći Mariju, supružnici su napravili sporazum o "otvorenom braku".
Marlen je čak svom mužu dala i zvaničnu dozvolu da se upusti u vezu sa ruskom glumicom Tamarom Matul. Ovaj dogovor je imao veoma praktičnu stranu. Godine 1930. uspeh Marlen Ditrih u "Plavom Anđelu", prvom nemačkom ton-filmu proslavio ju je i van granica otadžbine. Titula međunarodnog seks-simbola koju je tada stekla odvela ju je ravno u Holivud. Nova svetska zvezda ostavila je kći mužu i njegovoj ljubavnici na staranje, i taj dogovor će ponavljati tokom svoje karijere. Iako su supružnici živeli odvojeno, Marlen je pisala Rudiju o svakoj svojoj ljubavnoj aferi, opisujući ih u tančine.
"Nikad nikoga nisam volela kao Rudija, tako da Rudi nije imao razloga da bude ljubomoran", tumačila je radoznalcima. Prepiska sa mužem sigurno je bila obimna, jer je takav bio i spisak njenih ljubavnika. Na njemu su se našla i dvoje sa kojima je prethodno bila Greta Garbo – Mercedes de Akosta, poznata lezbijka koja je volela da se oblači u muške pantalone i mornarsku odeću, i glumac Džon Gilber, veliki ljubavnik nemog filma.

Izdajnica u domovini
Dvogodišnja veza sa Gilbertom okončana je njegovom smrću, od srčanog udara 1936. godine, ali se Marlen brzo utešila u naručju Ferbanksa mlađeg.
Upoznala ga je na jednom partiju u Londonu, i to malo pre no što je odlučila da odvrati kralja Edvarda od abdikacije. Te noći ona je uspela da se susretne sa kraljem. Nagovorila ga je da je odveze nazad u Kleridž, i pozvala ga da se popne u njen apartman. "Veoma je lepo od vas što ste me pozvali na piće", rekao joj je engleski kralj, kada se udobno smestio na sofu. "To nije ono što imam na umu", odgovorila je ona.
Sam Ferbanks, koji je bio osam godina mlađi od Marlen, tumačio je: "Ona je bila veoma nekonvencionalna u vođenju ljubavi, a takva je bila i u svemu ostalom. Bila je potpuno nesputana u pogledu golotinje, što možete razumeti čim počnete da zurite u onakvo telo". Ljubav poznatog zavodničkog para bila je na vrhuncu kada je u Nemačkoj počeo da se širi nacizam. Marlen Ditrih je u svojoj domovini smatrana izdajnikom jer je odbila da se vrati i snima filmove za državni UFA studio, čime je Trećem Rajhu uskratila priliku za sjajnu propagandu.

 

 

 

 

Ljubav sa koleginicama
Oblačeći se često u mušku odeću, Marlen Ditrih nikada nije skrivala svoju biseksualnost. Čak je zaključila da su žene bolje ljubavnice, ali da je sa njima teško živeti. U 40 godina dugoj karijeri povezivali su je sa mnogim koleginicama, a najčešće su se pominjale pominjale Me Vest, Edit Pjaf i "božanstvena" Greta Garbo.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here