Vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije i umirovljeni vladika Atanasije služili su u hramu u izradnji u Prebilovcima svetu arhijerejsku liturgiju u slavu Svetih prebilovačkih novomučenika, žrtava ustaškog pokolja, koji su kanonizovani na ovogodišnjem Svetom arhijerejskom Saboru Srpske pravoslavne crkve.
– Vaskrsenje ovog hrama i prebilovačkih mučenika u svetinje dokaz su da ovo mesto nikada neće umreti – rekao je vladika Grigorije u besedi nakon liturgije kojom su molitvama obeležene 73 godine od stradanja više od 4.000 Srba.
Hercegovački Jerusalim
Razumevanje države |
Samo u Prebilovcima 6. avgusta 1941. ubijeno je 826-oro mahom dece i žena, koji su bačeni u Šurmanačku jamu kod Međugorja. Hram u Prebilovcima gradi se na mestu nekadašnje spomen-kosturnice u koju su 1991. bile sahranjene kosti žrtava stradalih u Donjoj Hercegovini u Drugom svetskom ratu, a sakupljene iz okolnih jama. Kosturnicu je 1992. minirala hrvatska vojska, a kosti su uništene. U Prebilovcima je po povratku Srba deo kostiju ponovo sakupljen i biće položen u novosagrađenom hramu.
Vladika Grigorije rekao je da Prebilovci imaju širu dimenziju za ceo srpski narod. Podsetio jer da su Prebilovci jedno od najstrašnijih mesta pored Jasenovca, Donje Gradine i stradanja naroda na Kozari, Krajini i u Jadovnu i ukazao da je uništenje kosturnice 1992. pokazalo je da zlo nije umrlo, već da su ga ljudi gajili, ali zlo neće živeti do kraja.
On je najavio da će crkva u Prebilovcima biti završena do jeseni kada će biti i osveštana ili najkasnije na proleće.
– Verujem da će ovo biti saborna crkva čapljinske parohije koja ima oko 120 domova, a pre je ovde živelo na hiljade ljudi. U ovoj kosturnici bile su kosti 4.000 srpskih žrtava. Moja je vera takva da će nas opet ovde biti toliko, čak i više i da ćemo živeti oko ovog hrama kao što živimo oko hrama u Žitomisliću, u Bijelom Polju, u Mostaru – rekao je vladika Grgorije.
Ministar prosvete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija istakao je da Vlada Republike Srpske nastoji da čuva istoriju i kulturnu baštinu naroda na dostojanstven način.
– Prošle godine ovde su bili samo temelji. Danas vidimo hram. Duboko verujem da će naš narod smoći snage da dovrši posao – rekao je Mutabdžija.