Ovogodišnji Vaskrs u Austriji, posle dve godine, ponovo je mogao da bude proslavljen bez epidemioloških mera koje su ograničavale broj vernika u crkvama ili kao na početku pandemije potpuno zabranjivale prisustvo vernika.
Hramovi Srpske pravoslavne crkve širom Austrije, a tako i u Beču, bili su puni vernika već od Velikog petka.
Na Veliki petak je iznošenju plaštanice prisustvovao veliki broj vernika u Sabornom hramu Svetog Save i hramu Vaskrsenja Hristova u Beču. Hramovi su bili puni, jer su se naši ljudi uželeli prazničnih službi bez ograničenja. Prošle godine na Vaskrs služene su praznične liturgije u prisustvu ograničenog broja vernika i sa maskama.
U hramu Svetog Oca Vasilija Ostroškog na večernjoj službi na Veliki petak čini se da nikada ranije nije bilo toliko vernika. Popuštanje mera zbog korone sigurno je jedan od razloga, ali i činjenica da je parohija u Lincu jedna od najorganizovanijih u ovom delu Evrope. Iznesena je plaštanica, platno sa izvezenim ili naslikanim Hristovim telom, neposredno posle skidanja sa krsta. Vernici, među kojima je bilo dosta dece, tiho i u miru, kako i dolikuje tom danu, prisusutvovali su službi a zatim su puzeći prošli ispod plaštanice.
– Ovo je najtužniji dan od postanka sveta, dan kada je čovek dao sebi za pravo da razapne Sina Božjeg. Ovo je taj dan kada prilazeći Isusovom grobu treba da razmišljamo o našem vaskrsenju, odnosno o onome šta će se desiti u nedelju kada će se roditi nov život. Treba da se zapitamo da li smo bolji u odnosu na ranije i da li među nama ima onih koji opet razapinju Hrista, ne fizički nego na drugi način. Molimo se Bogu da takvih među nama nema – rekao je u besedi prota Dragan Mićić.
Osim njega služili su nekadašnji sveštenik ove parohije protojerej stavrofor Slobodan Radojčić, koji je posebno za vaskršnje praznike došao iz Surčina i đakon Nemanja Mićić uz pojanje parohijskog hora.
Svečane trpeze
Srbi u Austriji su u nedelju najradosniji hrišćanski praznik proslavili poštujući običaje kao i u matici, prisustvujući prazničnim liturgijama, a potom svečanom trpezom. Slavljenje Vaskrsa počelo je jutarnjom Vaskršnjom liturgijom, kojoj je prisustvovao veliki broj vernika. Posle liturgije podeljena su vaskršnja jaja, a proslavljanje Vaskrsa nastavljeno je tradicionalnim međusobnim kucanjem ofarbanim vaskršnjim jajima i pozdravljanjem “Hristos vaskrse – Vaistinu vaskrse” i prazničnim trpezama u krugu porodice.