Nakon što se ispostavilo da je Evropa podeljena po pitanju sankcija protiv Republike Srpske i njenih političara, na scenu su stupili Amerikanci.
Poseta Dereka Šoleta, savetnika u Stejt deparmentu, Sarajevu nije bila samo protokolarna jer se na stolu članova Predsedništva BiH našlo pismo američkog državnog sekretara Entonija Blinkena u kojem je zapretio sankcijama svima koji rade na “jednostranom povlačenju iz državnih institucija”.
Blinken, doduše, nije naveo kakve bi tačno sankcije uvele SAD, niti je konkretno pominjao na koga misli kad govori o “jednostranom povlačenju”, ali imajući u vidu celokupnu situaciju u BiH, gde je dominantna tema namera Srpske da vrati sve nadležnosti koje su u prethodnih 20 godina prenete na nivo BiH, sasvim je jasno na koga se cilja u pismu.
– Kao svedok potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, SAD ponavljaju da će potezi jednostranog povlačenja iz institucija na državnom nivou ili bilo kojeg drugog pokušaja destabilizacije Dejtonskog sporazuma biti suočeni s odgovarajućim merama, uključujući i razmatranje sankcija – napisao je Blinken.
Koraci ka podrivanju institucija BiH, naveo je, “ugrozili bi ne samo evropsku perspektivu BiH već i stabilnost i garancije neophodne za privredni oporavak i strana ulaganja”.
On je pozvao sve strane na dijalog, a kao jedno od ključnih pitanja naveo je izmene Izbornog zakona BiH.
“To zahteva povratak za sto, učestvovanje u donošenju odluka i predanost izgradnji konsenzusa potrebnog za pomak ove zemlje napred. Stabilnost i prosperitet predloga zakona zahtevaju saradnju sva tri konstitutivna naroda, kao i RS i Federacije BiH, kako bi se postigla jednaka prava za sve građane”, napisao je Blinken.
Stavove američke administracije pokušao je da pojasni i Erik Nelson, ambasador te zemlje u BiH, koji tvrdi da “političke blokade i nefunkcionisanje državnih institucija obeshrabruju investitore i sprečavaju napredak zemlje”.
– Sve ono što sprečava napredak zemlje je nešto što treba ukloniti – dodao je Nelson.
Za one koji prate kretanja na domaćoj političkoj sceni ovakav američki pristup nije iznenađenje, ali napominju da ovo još nije naznaka nikakvih ozbiljnih poteza.
– Vidimo da je EU podeljena po pitanju sankcija, a da se sada Amerikanci ovim pretnjama na neki način približavaju Nemcima koji su najglasniji. Sigurno je da Amerika sama može da uvede sankcije kome god hoće, pa to je radila i godinama unazad preko famoznih crnih lista, ali isto tako je jasno da nikakav Amerikanac ne može da smenjuje bilo koga u RS ili da mu ne dozvoljava da obavlja neku funkciju. Ovde je malo kontradiktorno da Amerikanci najavljuju sankcionisanje onih koji destabilizuju Dejtonski sporazum, a RS radi upravo suprotno, ona želi da se vrati Dejtonu koji je u protekle dve decenije osakaćen – kaže za “Vesti” novinar i komentator Darko Momić.
To nije formula za uspeh
Predsednica RS Željka Cvijanović ocenila je da slanje pisama i pretnje nisu formula za uspeh i ukazala na potrebu razgovora svih nivoa vlasti u BiH.
– To nije nikakva pokretačka snaga i nije nešto što može nekoga da podstakne ili da uplaši. Ovde treba zauzeti sasvim jedan drugačiji kurs kad je u pitanju međunarodni faktor – smatra Cvijanovićeva.