Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džordž Kent izjavio je da su SAD decenijama radile to što je uradio kontroverzni britanski razarač “Defender” koji je ušao u teritorijalne vode Krima.
– Možemo se prisetiti epizode iz 1988. godine kada je američki brod izazvao tenziju sa brodovima tadašnje sovjetske flote. I kasnije su američki brodovi preduzimali nešto slično britanskom – rekao je Kent u intervjuu za časopis „Novo vreme“.
Takođe je optužio Kinu za kršenje prava ostrva koja pripadaju Filipinima. Prema njegovim rečima, Peking ometa slobodu plovidbe Južnim kineskim morem, a Vašington namerava da se bori protiv toga.
– Sjedinjene Američke Države će na isti način i na Crnom moru nastaviti da štite pravo na slobodnu plovidbu. Mi smo jedna od zemalja koja stalno podseća svet da je Krim ukrajinski – zaključio je američki političar.
Oružane snage zemalja NATO -a krajem juna izvele su nekoliko provokacija kod obale Krima. Ministarstvo odbrane Rusije je saopštilo ranije da je 23. juna britanski razarač „Defender“ prešao granicu zemlje u blizini rta Fiolent na Krimu.
Ruski granični brod je ispalio hice upozorenja, a avion Su-24M izveo upozoravajuće bombardovanje u pravcu kretanja broda. Britansko Ministarstvo odbrane i vladin kabinet tvrde da nije pucano na razarač i da se on nije nalazio u ruskim teritorijalnim vodama. Međutim, novinar koji se nalazio na britanskom brodu potvrdio je da je brod namerno ušao u ruske teritorijalne vode.
Rusija je odlučno reagovala. Iz Moskve su poručili da London mora da bude svestan posledica svojih postupaka, svaka provokacija u blizini ruskih granica podrazumevaće oštar i adekvatan odgovor.
Vasington i druge zemlje treba da postuju promjene granica koje vrse druge zemlje. Nije valjda da samo jedna drzava na planeti moze krojiti granice po svojim interesima. Vazno je reci (veoma vazno) i na koji nacin se mjenjaju granice.
U buduce ce to biti tesko. Jer sve zemlje ce imati dovoljno oruzja (kvalitetnog) da se odbrane od eventualnih okupatora.