Bivši američki specijalni izaslanik za Kosovo Kristofer Hil kaže da Evropa kada je u pitanju Kosovo ne može da računa na podršku administracije Donalda Trampa, jer je, kako navodi, Vašington praktično digao ruke od kosovskog pitanja.
On za „Dojče vele“ kaže da „unilateralizam“ Trampove administracije čini da SAD „postanu nevažne tamo gde bi trebalo da budu važne“, kao recimo u rešavanju preostalih pitanja na Balkanu.
„Nadao sam se da će (Majk) Pompeo bolje razumeti ova pitanja nego teksaški menadžer za naftu i gas Reks Tilerson, ali to traje duže nego što je prihvatljivo. Evropa ovo zbilja mora da vidi kao ’čas Evrope‘“, kaže Hil.
Naglašava da Evropa ovim treba da se bavi znajući da je „američka stolica prazna“ po nekim od ovih pitanja.
Hil navodi i da mu je žao što pet članica EU još nije priznalo Kosovo, ali da razume njihove razloge jer, kako kaže, svako ima „svoje Kosovo“.
„Mislim da pitanje Kosova ostaje pitanje koje deli Evropu od njenog cilja da postane celovita i u miru“, rekao je Hil.
Prema njegovim rečima, priča o promeni granica je samo „simptom“ kosovskog problema i zato to nije čarobno rešenje.
„Ja bih ostavio teritorijalna pitanja kao vrstu završnog elementa bilo kakvog dogovora“, kaže Hil i dodaje da u međuvremenu treba pričati o svim drugim problemima, koji su primarni između Beograda i Prištine.
Zapad na celu sa Amerikom je navikao da otima , prisvaja i crta tudje granice. Sigurno nije lako osloboditi se zlocinackog imperijalizma ako su duh i kultura tako zasnovani. Jos teze je (zlocincima) ako se moras uz sve zlocine predstavljati kao fin i posten demokrata i objasnjavati zaludjenom narodu da su svi zlocini i odluke opravdani u ime kvalitetnijeg zivota.