Komesar za proširenje Oliver Varheji rekao je u Evropskom parlamentu da je Srbija privredno i politički važan partner Evropske unije i da računaju na Srbiju kao na iskrenog partnera koji će zajedno sa njima braniti evropske vrednosti.
Varheji je tokom debateu Evropskom parlamentu o proširenju EU ka Zapadnom Balkanu rekao da u sadašnjem geostrateškom i političkom kontekstu jasno je “da Srbija treba da poveća svoje napore kako bi se uskladila sa stavovima spoljne politike Evropske unije uključujući i sankcije protiv Rusije”.
“Od početka konflikta ovo usklađivanje sada je važnije nego bilo kada pre”, rekao je Varheji.
On je rekao da EU želi da pomogne Srbiji da odgovori na svoje izazove, uključujući tu i energetsku bezbednost.
Varheji je ocenio i da je što se tiče vladavine prava Srbija napredovala, posebno što se tiče pravosuđa i borbe protiv korupcije i da je u tom smislu postignuta ravnoteža.
Varheji je naveo da je energetska kriza izazov za Zapadni Balkan kao i za EU, i da je zato Unija uključila region u svoju politiku i delovanje.
“EU je pozvala Zapadni Balkan da se pridruži zajedničkom kupovanju gasa, LNG i hidrogena. Srbija i Severna Makedonija su se već uključile prvom regionalnom sastanku za jugoistočnu Evropu”, rekao je Varheji.
On je najavio takođe da je plan Unije da reducira zavisnost Unije i Zapadnog Balkana od ruskog gasa.
“Moramo još više da smanjimo zavisnost Balkana od ruskog gasa i to je hitan zadatak. Zato radimo na šemi za spas za ceo zapadnobalkanski region”, rekao je Varheji.
Fondovi za pomoć u energetskoj krizi
Komesar je predložio fondove za kratkoročne, srednjoročne i dugoročne potrebe za pomoć u energetskoj krizi.
“Prve mere predviđaju budžetsku pomoć za energetsku krizu i njen uticaj na domaćinstva i biznise. Ove mere treba da budu od pomoći već ove zime. Druge će podržati diversifikaciju energetskog snabdevanja preko gasa i struje i mogućnosti za skladištenje na terminalima za tečni gas LNG”, objasnio je Varheji.
On je dododa da se predviđaju i manji energetski projekti za obnovljivu energiju i mere za energetsku efikasnost. Srednjoročne mere se sastoje od investicija koje doprinose energetskoj tranziciji i bezbednosti, najavio je Varheji.
Varheji se zadržao i na problemu migracija. To je za EU oblast u kojoj mora brzo da se radi a EU, kaže komesar, su dobrodošli oni koji dolaze preko legalnih puteva dok vrata nisu otvorena za neregularne ulaske.
“Unija mora da zaštiti svoj azilantski sistem. Moramo takođe da se borimo protiv šverca i kriminalne aktivnosti”, rekao je evropski komesar.
U ovoj oblasti, kaže Varheji, EU neće da ostavi Zapadni Balkan da se sam bori sa migracijom i obećava da će Unija da pomogne i politički i finansiski. On najavljuje da će za 60 odsto da se povećaju fondovi za migrantsku krizu u periodu između 2021. godine i 2024. godine, a to znači više od 350 miliona evra.
Не желимо у ЕУ!!!
Cekaj bre, pa kad je Srbija u pitanju gde ode ta demokratija? Zasto ne sagledate i nase interese, pa zar nije receno “zajednicki interesi”?
Uskladite prvo Madjarsku pa se obratite Srbiji kad postane clan EU.
Da je Srbija tako važan partner Uniji, do sada bi bila i primljena. Ali to jednostavno nije tačno.
A sad, kad se Unija deklarisala kao profašistička, Srbija nema šta da traži tamo.
Kroz istoriju, uglavnom smo bili na pravoj strani pa je tako i sada. Ne mislim da su nama Rusi neki prijatelji – i oni imaju svoje interese, ali sam ubedjen da su nam Evropljani, bar dobar deo njih, neprijatelji. A to su i dokazali 1999, divljačkim bombardovanjem SRJ i otimačinom teritorije. Pre toga, zdušno su pomagali raspad Velike Jugoslavije.