“Strašno je, građani ne prestaju da se žale: ne mogu da prošetaju, na ulicu ne smeju baš kad temperature padnu. Deca su puna ujeda komaraca po celom telu”, kaže član kriznog štaba opštine Kovin Dragan Lisica i dodaje da su vlastima ruke skrštene jer je jedan od ponuđača na tanderu za prskanje komaraca podneo prigovor.
“Već nedeljama čekamo da uprava za javne nabavke sastavi odgovor i da počne zaprašivanje komaraca”, jada se Lisica.
Poplave su doprinele da se komarci izuzetno brzo množe i alergije su počele da izbijaju na sve strane. Pritom, nije zanemarljivo da je 2012. i 2013. po dvoje ljudi iz ove opštine životom platilo ujed komarca – preminuli su od groznice zapadnog Nila. Zato se građani plaše svakog ujeda komarca.
Zvog svega toga opštinska uprava proglasila je 3. jula vanrednu situaciju, i to, kako glasi zvanično obrazloženje, zbog straha od “potencijalnog širenja epidemije bolesti zapadnog Nila usled najezde komaraca”.
Iza ovog alarmantnog obrazloženja, priznaju čak i sami opštinari, kriju se vrlo pragmatični razlozi: bez proglašenja vanredne situacije Kovin još nedeljama ne bi bio prskan protiv komaraca, jer se zbog jednog prigovora tenderska procedura prilično razvukla.
“Vanredna situacije je jedini način da obezbedimo zaprašivanje komaraca”, kaže Lisica.
Poplavljeni najugroženijiSkoro da ne postoji mesto u Srbiji gde nije zabeleženo povećano prisustvo komaraca. Posebno su ugrožena područja koja su pre mesec i po dana bila pogođena poplavama, jer su se rojevi komaraca namnožili u barama stvorenim posle povlačenja vode. U prilog im idu i vremenske prilike, odnosno kombinacija kiše i vlage i visokih temperatura. |