Svi državljani Srbije koji su potpuno imunizovani mogu da uđu u našu zemlju. To podrazumeva da su primili dve doze vakcina odobrenih od srpske Agencije za lekove i medicinska sredstva, što znači da u zemlju mogu da uđu oni koji su primili cepivo fajzer, sputnjik, sinofarm ili astrazeneka, za koju je uslov jedna doza.
Ovu odluku doneo je Krizni štab za suzbijanje korona virusa na poslednjoj sednici, održanoj u sredu, na kojoj osim ove oklakšice nisu uklonjeni ostali uslovi ulaska u Srbiju. Tako do daljeg na snazi ostaje pravilo da osim građana koji dolaze iz država regiona svi ostali na granici moraju da pokažu negativan PCR testa. Taj test ne sme da bude stariji od 48 sati i mora da bude izdat od referentne laboratorije države iz koje građani dolaze u Srbiju.
Oni koji nemaju taj nalaz ili uverenje da su primili jednu od četiri vakcine odobrene u našoj zemlji, moraće u desetodnevni karantin. Izolaciju, kako su ranije najavili epidemiolozi iz kriznog štaba, srpski državljani iz inostranstva mogu da prekinu ukoliko urade PCR test i on pokaže da su negativni na korona virus. Tog momenta, kada proslede rezultate testa, mogu da izađu iz karantina. Iako nakon poslednje sednice nije bilo govora o režimu ulaska naših građana iz dijaspore tokom uskršnjih praznika u zemljama Zapadne Evrope, epidemiolog Branislav Tiodorović nedavno je rekao da oni najverovatnije neće biti testirani na granici, niti će na njoj biti zaustavljeni. Praktično, ostavljena im je mogućnost da karantin prekinu testiranjem kada stignu na odredište, a iz vlade su najavili da će broj testova biti udesetostručen.
Međutim, tačan režim tokom proslave katoličkog Uskrsa još nije utvrđen, a o tome bi moglo da se raspravlja na nekoj od narednih sednica kriznog štaba, koje će biti održane ovih dana. U fokusu jučerašnje bile su protivepidemijske mere, vezane za rad ugostiteljskih objekata i tržnih centara, kao i ostalih uslužnih delatnosti i škola. Da nikakvih promena u odnosu na dosadašnji režim neće biti objavio je pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković, koji je potvrdio da će svi ugostiteljski objekti i tržni centri ostati zatvoreni. Srednjoškolci, kao i stariji osnovci imaće onlajn nastavu, dok će učenici od prvog do četvrtog razreda ostati u školskim klupama. Gojković je rekao da je epidemiološka situacija i dalje kritična i još jednom apelovao na stanovništvo da se vakciniše, jer je to jedini način da se smanji udeo obolelih, kao i da se ublaže mere i da se vrati neki vid normalnosti.
Za test 75 evra
Cena PCR testa u Srbiji iznosi 9.000 dinara (75) evra za državljane Srbije. Za strane državljane je duplo skuplja, pa oni za testiranje moraju da plate 18.000 dinara (150 evra). U mnogim laboratorijama moguće je obaviti i testiranje antitela posle primljene vakcine. Cena je u proseku 2.500 dinara (nešto više od 20 evra), s tim što mora da se naglasi da je reč o testu na S (spajk) protein posle imunizacije. Lekari savetuju da test nije dobro raditi posle prve vakcine i revakcinacije, već da treba sačekati izvesni period, odnosno najmanje dve nedelje nakon dobijanja druge doze vakcine. Za kinesku sinofarm taj optimalni period je duži, pa se savetuje da se antitela prokontrolišu četiri do šest nedelja nakon revakcinacije.
Imunizovano 30 odsto Beograđana
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić objavio je da je, zaključno sa utorkom, u glavnom gradu Srbije vakcinisano 422.145 građana, odnosno 29,99 odsto ukupne populacije. Prema njegovim rečima, revakcinisano je 263.498 ljudi, odnosno 18,7 odsto punoletnog stanovništva. U populaciji između 65 i 74 godine vakcinisano je 58,93 odsto građana.