Pixabay

Vlada Kvinslenda je odlučila da ukine obaveznu vakcinaciju protiv kovida za deo zaposlenih u zdravstvenom sektoru, saopštila je ministarka zdravlja ove države Ivet D’At.

Ona je u četvrtak predstavila državnom parlamentu u Brizbejnu predlog zakona kojim će “prilagoditi pristup Kvinslenda u upravljanju pandemijom“, počevši od 31. oktobra.

Međutim, ona je naglasila da vlada nastavlja da snažno podržava imunizaciju.

– Iako će se naš metod upravljanja pandemijom promeniti, poruka Vlade kvinslenda ostaje ista: vakcinacija spasava živote – poručila je ministarka.

Vakcinacija više nije biti obavezna u privatnim zdravstvenim ustanovama, ali je odluka o tome prepuštena pojedinačnim poslodavcima. Drugim rečima, verovatno se neće sve privatne bolnice i ordinacije odreći obavezne vakcinacije za zaposlene.

Ipak, veruje se da će jedan deo radnika koji su morali da odu na prinudni ili su dobili otkaz jer su odbili imunizaciju, sada moći da se vrate na posao i koliko-toliko doprinesu smanjenenju nedostatka radne snage.

Odluci vlade ne podležu državne zdravstvene ustanove i domovi za stara lica i osobe sa invdaliditetom, u kojima će vakcinacija ostati uslov zaposlenja.

Sa odlukom o delimičnom ukidanju obavezne vakcinacije ne slaže se medicinski lobi, koji smatra da pristup treba da ostane univerzalan.

– Ovo će verovatno stvoriti konfuziju u zdravstvenom sektoru. Time što se propisuje obavezna vakcinacija u državnoj službi, a u privatnom sektoru se prepušta poslodavcu da odluči, samo se dodaje pritisak na male biznise. Takođe, bilo da rade u državnoj ili privatnoj ustanovi, zdravstveni radnici su u svakodnevnom kontaktu sa najugroženijim članovima društva – istakao je Nik Jim, potpredsednik ogranka Udruženja lekara Australije za Kvinslend.

On je dodao i to da je “pandemija daleko od kraja“.

Vlasti u Kvinslendu su objavile da je ta država prošla vrhunac trećeg talasa omikrona, ali uz napomenu da je novi talas moguć već u decembru.

Odbačena tužba

Kada je reč o nametanju vakcinacije i drugim pandemijskim propisima, grupa Australijanaca koja je pokušala da ospori validnost državnih kovid mera, moraće da plati više od 200.000 dolara na ime sudskih troškova nekoliko državnih vlada.

Naime, sud je odbacio tužbu grupe koju je predvodila Sijena Nouls iz Novog Južnog Velsa, tvrdeći da je “nesaglasno dvostruko vakcinisana”. Ona je navela da je hospitalizovana zbog neželjenih efekata vakcine i da je izgubila posao, a u tužbi su joj se pridružili i drugi.

Sudija Federalnog suda Debra Mortimer je odbila tužbu protiv Komonvelta, te Vlada Viktorije, NSW, Tasmanije, Zapadne Australije, Severne teritorije i Kvinslenda.

Odbrana je tražila da se državnim vlastima isplati ukupna suma od 363.492 dolara, kako bi pokrili sudske troškove. Međutim, Mortimer je umesto toga naložila da plate 214.023 dolara.

Tužioci su pokušali da ospore i validnost mera zaključavanja i ograničenja, tvrdeći da su nevažeće zato što su u suprotnosti sa Ustavom i da su pravno neutemeljene.

1 COMMENT

  1. Sve je ovo smesno, velika laz i veliki biznis !!!Nastavite da lazete ima jos uvek dovoljno naivnih da vam poveruje!!! Laboratorije rade sire bolesti mediji i politicari su dobro placeni da lazu a farma bosovi prave pare a i ovaca za sisanje ima!!!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here