Talibani uveliko sastavljaju liste sa imenima devojaka i mlađih žena u dobu od 12 do 45 godina.
One će biti deljene borcima kao neveste, a ti prinudni brakovi se smatraju nagradom onima koji su se borili protiv okupatora i pobedili ga. Ovo je samo jedan od dokaza da su poruke koje je odmah po ulasku trupa u Kabul novinarima odaslao portparol talibana bile pažljivo osmišljene i namenjene jedino stvaranju povoljnije slike u svetu o novim vlastima u Avganistanu.
Čim učvrste vlast videće se njihovo pravo lice, a njihove prve žrtve biće žene. Posle dve decenije u kojima se život (ponajviše u gradovima) nije ograničavao šerijatskim pravom i običajima koji vekovima vladaju u seoskim sredinama, uslediće povratak na po zlu upamćeno vreme vladavine talibana (od 1996. do 2001).
Žene će morati da nose burke (odeću koja pokriva celo telo i ostavlja slobodan samo mali prorez u visini očiju). To je najavio i jedan od vođa pobedničkih snaga uz objašnjenje da je lice žene mamac za privlačenje muškaraca izvan porodičnog kruga. Biće im zabranjeno da se zapošljavaju, a kad napune osam godina gube mogućnost da se dalje školuju. Pre toga će učiti samo tekstove iz Kurana.
One koje se drznu da ne poslušaju ovu zapovest čeka samo jedan izlaz: ilegalno školovanje kod nastavnika, koje čeka smrtna kazna ako budu otkriveni. Ovo će teško pasti ženama koje žive u većim gradovima poput Kabula ili Herata, jer su u protekle dve decenije mogle slobodno da se školuju i rade, za razliku od onih u seoskim sredinama gde se i u tim godinama živelo po plemenskim običajima.
Veruje se da će i talibani morati da dozvole nekim ženama da rade, pre svega onim u zdravstvu i prosveti, ali će ispaštati one koje su se borile za ženska prava, radile u advokaturi ili pravosuđu. Za njih nema budućnosti, tvrde poznavaoci prilika u Avganistanu.
Mada su posle kraha vladavine talibana 2001. godine u toj zemlji usvojeni zakoni u skladu sa onima u slobodnom svetu, ustav koji propoveda jednakost muškaraca i žena, šerijatsko pravo je i dalje vladalo iz senke, pa su tako nasuprot konvencije o ljudskim pravima i dalje važile kazne za grešnike poput kamenovanja ili odsecanja ruke.
Muž joj odsekao nos i uši
Ovih dana se mnogi prisećaju tragedije Avganistanke Bibi Ajše kojoj je muž odsekao nos i oba uva kažnjavajući je tako što se drznula da pobegne od njega. Ona je pokušala da ga napusti, jer više nije mogla da istrpi stalne batine i zlostavljanje.
Pokolj zbog ljubavi
Jedna devojka iz bogate familije u provinciji uz pakistansku granicu zaljubila se u mladića iz drugog (“pogrešnog”) plemena i utekla sa njim. Osveta njenog oca je bila jeziva. Ubio je njenog momka i četvoricu njegove braće, a kada je saznao da je majka pomogla ćerki da odbegne iz kuće, ubio je i nju. Na kraju je obećao nagradu od 70.000 evra onome ko mu donese ćerkin leš.
Sport strogo zabranjen
Robina Mukijamijar se bavila atletikom i bila uspešna sprinterka. Takmičila se 2004. godine na Olimpijadi u Atini i bila uspešna. Njen podvig bio je u to vreme uzor mladim Avganistankama da im je i sport dostupan. Sada kažu da je nestala bez traga.