Užas u Bijeljini i Šamcu

0


Stanje u delovima Republike Srpske koje su pogodile katastrofalne poplave počelo je da se normalizuje, osim u Šamcu, Srpcu i mestima oko Bijeljine gde je Sava napravila ogromne probleme.

POmoć stiže sa svih strana

Šamac je sav u znaku evakuacije građana koji su ostali zarobljeni u kućama i zgradama. Pomoć ugroženima dostavlja se čamcima i helikopterima. Vlasti RS su sve snage usmerile prema područjima oko Save i ti gradovi su trenutno prioritet, dok u drugim područjima počinje sanacija šteta, ali svaki centimetar povlačenja vode otkriva kakva će pustoš ostati.
Načelnik opštine Šamac Savo Minić je potvrdio da se ljudima u toj opštini nije uspelo prići dva dana i dve noći. O kakvoj katastrofi je reč Minić je video tek kada je sa službama za spasavanje iz helikoptera pokušao da locira jednu kuću.
– To je more, voda, očaj – rekao je Minić.

Šamac
 

On je dodao da još nema pravih podataka o broju stradalih.
Pominju se neke dramatične brojke za koje nadležni kažu da njima ne treba plašiti građane. Prema zvaničnim informacijama, broj stradalih u poplavama u u RS je 16, a iz MUP su više puta upozorili medije da ne objavljuju netačne informacije.
Iz gotovo svih delova grada Doboja voda se juče povukla, ali haos nije prestao. Tokom noći bilo je pokušaja da se opljačkaju neke napuštene kuće, ali je policija delovala izuzetno rigorozno. U Doboju je juče bio i predsednik Milorad Dodik.
– Ovo je grad stradalnik. Ovde smo da organizujemo sve službe i da bismo pružili svu neophodnu pomoć stanovništvu i sprečili bilo kakav pokušaj zloupotrebe trenutne situacije – rekao je Dodik. Građani širom Republike Srpske pokrenuli su brojne humanitarne akcije prikupljanja pomoći. Konvoji stalno idu ka najugroženijim područjima, sakupljene su na stotine tona hrane, vode, obuće i odeće. Građani pokazuju neverovatnu solidarnost i većina je spremna da volontira gde god je to moguće.

 

Pukao nasip
Savski nasip kod Batkovića, nedaleko od Bijeljine nastavio je da popušta. Pukotine su se pojavile na nekoliko mesta, a stalno se proširuju pa je potpuno potopljeno Velino Selo gde je visina vode i do tri metra. Delimično su potopljena sela Batković, Brodac, Ostojićevo i Klis, a ugroženo je Crnjelovo.

 

Stiže pomoć dijaspore
Brojni pojedinci i udruženja u Austriji, Švajcarskoj, Nemačkoj i drugim zemljama prikupljaju pomoć i šalju u BiH. Vlasti BiH su donele odluke da se pomoć koja se doprema oslobodi svih dažbina na granici.

 

Pritisak na Klinički centar

Klinički centar Banjaluka primio je više od 80 ljudi iz poplavama najugroženijih područja Republike Srpske.
Pacijenti stižu iz cele Srpske helikopterom i drumskim saobraćajem, a najveći broj pacijenata je iz Doboja, Teslića, Petrova, Čelinca, Kotor-Varoši, Šamca i Modriče – potvrđeno je u Kliničkom centru.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here