Uzalud čekali kralja

0

 

Obeležila 100 godina od osnivanja: OŠ "Rastko Nemanjić" iz Dojevića
 

Osnovna škola "Rastko Nemanjić Sava" u novopazarskom prigradskom naselju Dojevići obeležila je ovih dana 100. godišnjicu od osnivanja. Kako i priliči proslavi velikog jubileja, đaci i profesori, na čelu sa direktorom Besimom Adilovićem, pobrinuli su se da štampaju monografiju škole, da pripreme bogat kulturno-zabavni program, da se pohvale svojim uspesima i da dobre rezultate podele sa nekadašnjim učenicima, među kojima je danas i puno doktora nauka.
Za ovu školu, osnovanu odmah nakon oslobađanja od turskog ropstva i u predvečerje velikog rata, vezan je i jedan zanimljiv događaj, opisan u mnogim knjigama i u predratnoj štampi, koji se i danas prepričava u Novom Pazaru i okolini.
Iznenada i bez pratnje, samo sa vozačem-ađutantom, kralj Aleksandar Karađorđević došao je, u proleće 1934. godine, da obiđe manastir Sopoćani, nedaleko od svetinje, pored puta, video je školu i rekao vozaču da zaustavi vozilo. U trenutku kada je kralj, u vojničkoj uniformi sa zlatnim epoletama, ušetao u školsko dvorište, učiteljica Radmila Bošković umalo se nije srušila od iznenađenja, a njen suprug Dragoslav, upravitelj škole, spavao je na baštenskoj stolici.

Posetio kumove Bošnjake na Pešteru: Tomislav Karađorđević kad je stigao u Srbiju
 

– Ustaj, došao kralj – povikala je Radmila upravitelju, ali Dragoslav se nije dao zbuniti, skočio je i neočekivanom gostu se obratio sa: "Izvolite, vaše visočanstvo." Kralj je potom ušao u prvi razred gde je učitelj pravoslavne veronauke Jerotije Čeković držao nastavu. Seo je u klupu, a malo je i sam propitivao đake, bio je oduševljen njihovim znanjem. Kralj je obišao i đake islamske veronauke, a hodži Ljutviji Đoroviću koji mu se požalio na težak život i malu platu uslišio je molbu da bude premešten na bolje plaćeno mesto matičara.
– Loše su vam obučena i obuvena deca – prokomentarisao je kralj. – Siromašan je ovde narod, teško je zaraditi dinar, a dece puno – odgovorio je upravitelj Bošković.
Tada se Aleksandar mašio za novčanik i izvadio ondašnjih 2.000 dinara.
– Obucite i obujte decu, kupite im šta im je najpotrebnije – rekao je upravitelju Boškoviću koji je, čim je kralj otišao, deci sašio nove uniforme, a kralju poslao sliku da vidi da je postupio po naređenju. Iz Beograda je tada, od kralja, stigao odgovor da će na jesen ponovo doći u Sopoćane i da će obići i mališane u Dojevićima, tadašnjem srezu Požega.
I dok su žitelji celog kraja čekali novi dolazak kralja, iz Marselja je stigla žalosna vest – Aleksandar je ubijen. Celo selo odmah se sjatilo u školu i svi su plakali za kraljem, klupu na kojoj je kralj sedeo ofarbali su u crno i na nju stavili mesinganu pločicu na natpisom: "Ovde je 20. aprila 1934. godine sedeo njegovo veličanstvo kralj Aleksandar." Klupu i pločicu uništili su komunisti tokom Drugog svetskog rata.
Bilo je predloga da klupu sa istom pločicom i natpisom vratimo u školu, ali je iz nama nepoznatog razloga ova ideja propala. No, još nije kasno, kralj je i danas veoma cenjen u narodu ovog kraja, cenili su ga podjednako Srbi i Bošnjaci, imao je osećaj za multietičnost, prvi je za muslimane u vojsci uveo kazan bez svinjetine – priča Hivzo Curić iz sela Požega.

 

Bista
Pre desetak godina, dok je bager kopao pored puta, nedaleko od škole u Dojevićima, iz zemlje je izronila bista kralja Aleksandra koja se danas čuva u novopazarskom muzeju Ras. Kako tvrde istoričari, posle pogibije kralja žitelji ovog mesta i rukovodstvo škole naručili su kraljevu bistu, ali nisu stigli da je postave, jer je preduhitrio nemački napad na Srbiju. Iz straha od komunista, neko je bistu zakopao nedaleko od škole.

 

"Traka jednog veka"
Autor Jovan Ljubisavljević napisao je knjigu "Traka jednog veka", koja prati životni put porodice Bošković i u kojoj je opširno opisan događaj sa nenajavljenom posetom kralja Aleksandra školi u Dojevićima. Na svečanosti povodom školskog jubileja knjiga je deljena besplatno.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here