V. Mikača
Vodimo diplomatsku ofanzivu: Dr Ljiljana Nikšić

Ambasadorka dr Ljiljana Nikšić, doajen srpskog karijernog diplomatskog korpusa Ministarstva spoljnih poslova za 32 godine u diplomatiji izvela je više od 70 diplomatskih akcija zbog čega je nosilac šest odlikovanja. Među brojnim “trofejima” ima i Zahvalnicu koju je lično potpisao predsednik SAD Donald Tramp povodom monografije “Kada se vijorila srpska zastava na Beloj kući”. Tu monografiju čini kolekcija arhivskih dokumenata o gestu 28. predsednika SAD Vudroa Vilsona 28. jula 1918. kada se srpska zastava zavijorila na Beloj kući. To je bio prvi od samo dva slučaja u istoriji SAD kada se zastava neke druge zemlje vijorila iznad Bele kuće. U razgovoru za “Vesti” dr Nikšić ističe da se očekuje da će 47. predsednik SAD doneti “reset” u diplomatskim odnosima sa Srbijom koja od 2018. godine vodi snažnu diplomatsku ofanzivu da se dve zemlje vrate strateškom partnerstvu koje je karakterisalo prve dekade 20. veka.

– Odnosi država imaju svoje amplitude uzlaza i razmimoilaženja. Zato je neophodno, kada je reč o diplomatskim odnosima Srbije i SAD očuvati kontinuitet i podsećati na slavna poglavlja i savezničke i tradicionalno prijateljske odnose. Strateška kampanja srpske diplomatije koja se intenzivno vodi  od 2017. bila je uspešna. Na 100. godišnjicu kada se vijorila srpska zastava na Beloj kući, od mita i legende stiglo se do predsedničke agende. Naime, predsednici SAD i Srbije, Donald Tramp i Aleksandar Vučić, 2018. su u svojim predsedničkim porukama povodom nacionalnog dana čestitali ovaj značajni jubilej, koji je od tada i zvanično ušao u javni diskurs i postao opšteprihvaćena istorijska činjenica. U vreme ambasadora Godfrija, Američka ambasada je u fokusu svog delovanja, tadašnje Trampove administracije, imala upravo reset odnosa. Od tada i odnosi dve zemlje idu uzlaznom putanjom, a nedavno potpisivanje dokumenta o strateškom dijalogu je najbolji dokaz.

Naučna diplomatija

Koliko je izbor Trampa dobra vest za Srbiju?

– Nije stvar do same vesti, već do načina na koji će se iskoristiti šansa da se izvuče maksimum iz date vesti i situacije i koliko će naša strana moći da utiče da sve dobije pozitivan tok. Mihailo Pupin je bio prijatelj 28. predsednika SAD, Vudroa Vilsona, pa se izborio da se zavijori srpska zastava na Beloj kući i za niz drugih stvari. Koje zemlje i koliko blizu budu mogle da priđu centru odlučivanja i donosiocima važnih odluka u Vašingtonu, toliko će dobrih vesti moći i da  očekuju da donesu svojim građanima. Za početak, bilo bi korisno iskoristiti potencijal kulture sećanja na Nikolu Teslu, čoveka koji je osvetlio čovečanstvo. Dobra vest je što su vodeći ljudi Kabineta 47. predsednika SAD, počev od samog predsednika Trampa, preko Ilona Maska do Viveka Ramasvamija blagonakloni prema liku i delu znamenitog Srbina Nikole Tesle. Dakle, na stolu Srba i Amerikanaca moguće je u oblasti ekonomske, kulturne i naučne diplomatije uspostaviti i diplomatski reciprocitet i pokrenuti nove inicijative.

Na šta konkretno mislite?

– Osim inicijative koju pokrenula američka strana za “Trump Tower” u Beogradu, moguće je, možda, pokrenuti inicijativu za “Tesla Tower” u Njujorku, na prostoru  od 6.5 hektara memorijalnog kompleksa Nikole Tesle, gde se nalazi jedina preostala Teslina laboratorija na svetu u Vordenklifu, na Long Ajlendu. Ali vredelo bi bar podržati inicijative Tesla naučnog centra Vordenklif za izgradnju Tesla globalnog naučnog centra za mir u Njujorku, povezati kroz “twinning project” sa Muzejom Nikola Tesla u Beogradu i stvoriti “Teslin akademski most” kao interesantan i atraktivan projekat zajedničke saradnje u oblasti naučne diplomatije.

Zbog čega apostrofirate da Tesla bude ta “kopča” Srbije i SAD?

– Predsednik Tramp često pominje u javnosti,”vezu strica Džona Džeja Trampa i Nikole Tesle”. Sama činjenica da je stric Donalda Trampa bio nuklearni fizičar koji je prvi ušao 7. januara 1943. godine u sobu preminulog Nikole Tesle, te da je Ilon Mask, vlasnik Tesla motors industrije sada u Vladi predsednika Trampa predstavlja mogućnost za strateški dijalog i u oblasti naučne diplomatije. Osim toga, u vladi Trampa je Vivek Ramasvami koji uz Ilona Maska neguje kulturu sećanja na Teslu i nosi ime velikog hinduističkog teologa Svami Vivekanande koji je bio veliki prijatelj Nikole Tesle koji su zajednički radili na tome da ujedine zapadnu nauku i mističnu filozofiju Vedante još pre 130 godina i trajno povežu duhovnost i nauku radi zaštite interesa čovečanstva i majke prirode.

Strateški dijalog: Predsednici Vučić i Tramp

Očuvanje svetskog mira

Šta treba očekivati od novog mandata Donalda Trampa?

– Četvrta industrijska revolucija stavila je našu civilizaciju na ispit. U vreme previranja i globalne zabrinutosti za rezerve vode, energenata i hrane i aktuelne energetske krize, a posebno posle kovida 19 i svetske pandemije korona virusa, planetarnog zaključavanja, intenziviranja kriznih žarišta u Evropi i na Bliskom istoku, svet nije isti. Lideri zemalja podelili su se na globaliste i suvereniste i sagledavaju budućnost sveta na različite načine. Stanovnici planete svuda u svetu izražavaju zabrinutost za budućnost. Visok je stepen neizvesnosti i izazova i situacija se menja iz sata u sat, brzinom svetlosti. Najavljena “mirovna misija” lidera SAD Trampa i prekomponovanje bilateralnih odnosa pre svega supersila, pa onda i multilateralnih odnosa u svetskoj političkoj areni daje tračak nade da je sasvim izvestan geopolitički preokret i da se od straha od izbijanja svetskog rata, napori čine ka očuvanju svetskog mira.

Mnogi aktuelnu polarizaciju porede sa Hladnim ratom sredinom 20. veka?

– Ukrajinska kriza je, po nekim parametrima, čak i mnogo kompleksnija od Kubanske raketne krize koja je potresala svet šezdesetih godina prošlog veka. Kenedi i Hruščov, dva lidera supersila su je tada okončali na dobrobit čovečanstva. Postoji nada da će taj civilizacijski, istorijski čin učiniti i Tramp i Putin.

Tramp je najavio da će zaustaviti ratove u Ukrajini i na Bliskom istoku. Da li je to i izvodljivo?

– Svi se na planeti nadaju mirotvornoj misiji predsednika Donalda Trampa. Stav Amerike, svakako, lidera u mnogim oblastima od značaja za čitavu našu civilizaciju određivaće sudbinu naroda na čitavoj Planeti u eri atomskog mira, gde se hoda po tankoj žici koja svakog trenutka može da pukne i preraste iz regionalnog  u sveopšti planetarni rat bez pobednika, ukoliko se ne iznađe održivo kompromisno rešenje na dobrobit svih ključnih faktora.

Raste razumevanje za položaj Srba na Kosovu i Metohiji

Osuda zločina

Na koji način će se Trampova politika reflektovati na bilateralnu saradnju, a kada je reč o pitanju Kosova i Metohije?

– Administracija predsednika Trampa je u više navrata stavila do znanja da čvrsto veruje da su ekonomski razvoj, otvaranje radnih mesta za mlade i povećane mogućnosti za trgovinsku razmenu najvažniji deo u obezbeđivanju trajnog mira svuda u svetu, pa i na Balkanu, a posebno u zonama konflikta, kao što je Kosovo i Metohija.  Kao cilj navode istrajavanje na postizanju sveobuhvatnog rešenja kojim bi se razrešila neslaganja na dobrobit svih koji tu žive.

Srbi na KiM poslednjih godina izloženi su brojnim izazovima koje mnogi analitičari, ali i političari porede sa aparthejdom?

– Mislim da raste empatija i razumevanje za položaj Srba na Kosovu i Metohiji, posebno u sadašnjoj Trampovoj administraciji. O tome najslikovitije govore izjave najbližih saradnika predsednika Trampa.

Setimo se da se povodom ranjavanja Stefana (11) i Miloša (21) iz Gotovuše koji išli po badnjak, a na koje je pucao kosovski Albanac, inače pripadnik KBS, oglasio  tada, 6. januara, 2023. i specijalni izaslanik 45. predsednika SAD Donalda Trampa, Ričard Grenel, poručivši da takav zločin svako mora da osudi. Osim toga, jedna od najupečatljivijih izjava je svakako, ona bivšeg kandidata za mesto ambasadora SAD u Nemačkoj Mekgregora i bliskog prijatelja predsednika Trampa iz Republikanske stranke. Naime, pukovnik Daglas Mekgregor bio je glavni planer u štabu Veslija Klarka u NATO agresiji 1999, a 20 godina kasnije – 2019. javno je u izjavi za CNN izrazio žaljenje zbog – bombardovanja srpskih pravoslavnih hrišćana.

Posebna čast Tramp je lično potpisao Zahvalnicu

Zahvalnica

Može li srpska trobojka ponovo da se zavijori na Beloj kući?

– Može. Ako se Srbi u Americi izbore da 28. jul 1918. bude proglašen za Dan srpske zajednice u SAD, kao što Irci i Italijani i drugi u SAD imaju svoj dan i idu na prijem u Belu kuću tim povodom. Ali, dozvolite da, najpre, zahvalim “Vestima” i Vama lično na istraživačkom novinarstvu i na prepoznavanju važnosti strateške kampanje na resetovanju diplomatskih odnosa Srbije i SAD i što ste se setili baš ovog gesta predsednika Trampa koji je bez presedana u istoriji svetske diplomatije, kada sam za Zbirku dokumenata diplomatskog dnevnika “Kad se vijorila srpska zastava na Beloj kući”, lično dobila njegovu svojeručno potpisanu Zahvalnicu. Dakle, nezabeleženo je u svetskim razmerama, da šef izvršne vlasti supersile kao što su SAD uputi zahvalnicu ambasadoru koji se nalazi na službi u matičnoj državi. To je naročit državnički gest izražavanja prijateljstva SAD prema Srbiji za pamćenje i poruka za resetovanje odnosa i predstavlja osobenu počast koja se može svrstati u istu ravan sa predsedničkim gestom Vilsona iz 1918 da se na Beloj kući zavijori srpska zastava, kao prva inostrana u istoriji. Ta zahvalnica  je svojevrsno odlikovanje srpskom diplomatskom korpusu.

Unikat: Poklon je radilo sedam zanatlija godinu dana

Triptih čeka uručenje

Dr Nikišić kaže da se Trampovaq zahvalnica čuva u Muzeju srpske diplomatije kao i jubilarna poklon zastava američkog Kongresa, kao trofeji srpske diplomatije na ponos srpskog karijernog diplomatskog korpusa, a njena knjiga u biblioteci Bele kuće. Istovremeno, podseća da je MSP 2018. sačinilo unikatni poklon za predsednika Trampa “Triptih  – Kad se vijorila srpska zastava na beloj kući”.

– Na njemu je radilo sedam zanatlija godinu dana. Ne može da se kupi ni u jednoj radnji, mora da se sačini specijalno i predstavlja unikat, taman toliko, da sa pravom zaslužuje mesto u Galeriji Bele kuće. Na žalost, nije došlo do uručenja na stogodišnjicu, 2018. godine, pa je na čuvanju u depou Ambasade Srbije u Vašingtonu. Možda će se ukazati prilika da 55 kilogram težak Triptih izrađen u trešnjinom drvetu starom 100 godina sa floralnim ukrasima Manastira Studenice u 24-karatnoj pozlati, čiji je ktitor bio Stefan Nemanja, ipak, uspešno bude uručen tokom drugog mandata Donalda Trampa. Ovo tim pre što njegova supruga Melanija potiče iz Slovenije, a na portretu se nalaze Vudrou Vilson, dr David Albala, Srbin Mojsijeve vere, vojni ataše srpskog poslanstva i Mihailo Idvorski Pupin koji je uspeo da se izbori za Bled na Versaju i zbog čega je u Sloveniji, upravo tamo, na Bledu i podignut spomenik ovom izuzetnom lobisti, naučniku i filantropu. Eto, uručenje Triptiha bi bio razlog da se, možda, ponovi predsednički gest – ističe dr Nikšić.

Strateška kampanja

– Stratešku kampanju “Kad se vijorila srpska zastava na Beloj kući” započeli smo 2017. godine, istražujući i sakupljajući arhivska dokumenta iz Kongresne biblioteke iz Vašingtona, zatim iz arhiva “Njujork tajmsa”, “Vašingtnon posta” i Arhiva Srbije. Srbi i Amerikanci baštine više od 200 godina prijateljskih odnosa, počev od Đorđa Šagića, koji je 1814. prvi registrovani Srbin koji je došao u SAD, zatim su ga sledili Mihailo Idvorski Pupin, jedan od osnivača NASA svemirske agencije, veliki prijatelj 28. predsednika SAD, Vilsona, zatim Nikola Tesla, čovek koji je osvetlio čovečanstvo i mnogi drugi Srbi koji su ugradili sebe u temelje svoje nove domovine – ističe dr Nikšić.

Promene u Americi

Koje promene treba očekivati na unutrašnjem planu SAD?

– Na unutrašnjem planu Tramp je lično uveo mere protekcionizma i u više navrata isticao slogan  „Amerika na prvom mestu” i „Ponovo velika Amerika” najavljujući „zlatno doba i preporod Amerike” i zaokret u mnogim aspektima kod kuće, ali i na svetskoj političkoj sceni. Sve što se dešavalo u proteklim godinama, u periodu između dva predsednička mandata, a posebno neposredno nakon okončanja prvog i borbe za osvajanje drugog, posebno nakon atentata u izbornoj utakmici za osvajanje drugog mandata,  uticao je na njegovu opredeljenost  da uloži maksimum napora da se neke stvari iz korena promene, najpre unutar SAD, otuda i mere protekcionizma u oblasti migracija i trgovine. Rezolutnost u donošenju  odluka i brzina realizacije karakteristična je za predsednika Trampa i njegov način rešavanja pitanja  potpuno je različit od  ustaljenog birokratskog sprovođenja aktivnosti što je svojstveno svim mogućim administracijama širom sveta. Tramp insistira da se promene dese odmah i sad i potpisivanjem niza ukaza to i potvrđuje već u prvoj nedelji svog drugog mandata.

“Gvozdena kapija”

Jedna od najava nove administracije i veće ulaganje u svemirski program. Tramp je već pozvao na izgradnju “Gvozdene kapije”.

– Godinama su SAD posebnu pažnju posvećivale svemirskom razvojnom programu Kine i Rusije. Ipak uspostavljanje načina da se obaraju rakete iz svemira je nešto što SAD nisu pokušavale od kada je predsednik Ronald Regan objavio Stratešku odbrambenu inicijativu, ili “Ratove zvezda” kako je bila zvana, 1980-ih. U jednoj od svojoj naredbi predsednik Tramp je pozvao na formirnje “Gvozdene kupole” za Ameriku, višeslojnog raketnog odbrambenog sistema koji može da se suprotstavi nizu pretnji za SAD, i koji bi uključio razvoj i raspoređivanje presretača u svemiru. Sa druge strane, predsednik Tramp podržava viziju Ilona Maska za  projekte još intenzivnijeg  istraživanja Univerzuma i posebno planete Mars i njenog potencijala. Takođe, Planetarni mir je, deklarativno još jedna u nizu ključnih tačaka za koje se zalaže predsednik Tramp.

Priznanja

Ambasador dr Ljiljana Nikšić do sada je dva puta odlikovana za zasluge za narod. Prvi put 2018. godine, Sretenjskom zlatnom medaljom Republike Srbije, a potom 2023. godine i medaljom Republike Srpske, koju su joj uručili predsednici Srbije i Republike Srpske, Aleksandar Vučić i Milorad Dodik. Nosilac je Povelje MSP za diplomatsku izuzetnost koju joj je uručio PPV i MSP Ivica Dačić 2019. godine. Jedan je od ukupno 13. nosilaca titule Viteza reda zmaja srpske diplomatije. Od stranih priznanja nosilac je francuske medalje Andre Mažino, Udruženja veteran Francuske koje joj je lično uručio admiral Lakaj, zatim srebrnog medaljona dr Arčibald Rajs iz Švajcarske i plakete Grada Liona.

Povelje zahvalnosti dobila je od svetske jevrejske organizacije Bnei Brit iz Vašingtona i od 18. premijera Kanade, Brajana Malrunija 2019. godine, kao i ministra za dijasporu i borbu protiv antisemitizma i socijalna pitanja Države Izrael, Amičai Čiklija 2023. godine.

Osim kampanje “Dan kad se vijorila srpska zastava na Beloj kući”, dr Nikšić je vodila strateške kampanje povodom 80 godina kulture sećanja na Nikolu Teslu, “Jasenovac – pravo  na nezaborav”, kada je koordinirala podizanje prve i jedine izložbe u Ujedinjenim nacijama, “Povratak Svetog Save u Svetu zemlju” (790 godina od prvog hodočašća 1229-2019). Tada je otvoren prvi akademski centar u istoriji bilateralnih odnosa Srbije i Izraela “Sveti Sava i Jehuda Alkalaj” na Ono akademskom koledžu u Jerusalimu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here