Uvoz polovnih vozila – obavezni faktura i izjava

0

Nije tačno da nećete platiti carinu ako auto uvozite iz EU. Naime, nije dovoljno da je automobil kupljen u Evropskoj uniji, pa čak ni da je proizveden u nekoj od zemalja EU. Ključni uslov je u vezi sa poreklom delova koji se u automobil ugrađuju tokom proizvodnje. Tako prema važećim propisima o poreklu robe, dozvoljeno je da željeni automobil sadrži maksimalno 40 odsto delova "bez porekla" odnosno onih koji potiču iz zemalja van EU (kineskih, japanskih itd.).
U zavisnosti od osnovnih karakteristika vozila visina carinske stope će iznositi do 2,5%, dok će PDV biti 20 procenata.
Prilikom uvoza je potrebno priložiti sledeća dokumenta kako biste mogli da uvezete automobil po preferencijalnim carinskim stopama (dokumenti su u prilogu):
– Fakturu
– Izjavu na samoj fakturi (do iznosa od 6.000 evra) ili autorizaciju (nema ograničenja u vrednosti) ili Obrazac EUR 1 (takođe nema ograničenja u vrednosti)
Ukoliko carinici nisu u mogućnosti da na osnovu priložene dokumentacije nedvosmisleno potvrde da je vozilo proizvedeno sa normom EURO 3, dužni su da upute stranku na Agenciju za bezbednost saobraćaja koja će izdati konačnu potvrdu. Inače, u saobraćajnoj knjižici svakog automobila navedeno je da je (ukoliko jeste) proizveden u skladu sa normom EURO 3. Ukoliko to nije slučaj, kontrolu ispunjenosti tih uslova vršiće Agencija za bezbednost saobraćaja. Agencija za bezbednost saobraćaj izdaje ispravu o homologaciji za nova motorna vozila.
Nije moguće uvesti auto koji zahvaljujući naknadnoj dogradnji ispunjava normu Euro 3, već samo onaj koji je proizveden u skladu sa normom EURO 3. Strani državljani i domaći državljani koji imaju u inostranstvu odobreno privremeno boravište do 6 meseci mogu doći u našu zemlju sa vozilom registrovanim u inostranstvu i koristiti ga za vreme dok traju razlozi njihovog boravka u našoj zemlji (godišnji odmor, poseta porodici i dr.), nakon čega su dužni da to vozilo izvezu prilikom napuštanja carinskog područja Srbije. Ova vozila mogu ostati na našoj teritoriji, sa ili bez prekida, šest meseci za svaki period od 12 meseci.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here