Neki smatraju da je takva ekstra zaštita na aerodromima zaista neophodna, dok drugi misle da bi ovakvi skeneri vodili narušavanju privatnosti s obzirom da vas "skidaju" do gole kože.
Najbolji model ovog skenera prekriva putnike mikrotalasima koji se odbijaju od njihovog tela i na taj način pronalaze zabranjene predmete.
BAA (British Airports Authority) saopštio je da će uvesti skenere celog tela na londonskom aerodromu Hitrou, posle neuspešnog terorističkog napada na američki avion, na katolički Božić. |
Skeneru treba oko šest sekundi da analizira jednog putnika.
Hans Detlef Dau koji prodaje skener kaže: "Kao i obični skeneri i ovaj ne može da prodre u unutrašnjost tela. On može da vidi samo stvari koje su na telu, kao na primer noževe, oružja i stvari od keramike."
Osim toga može da pokaže pirsing na intimnim delovima tela, katetere i sve operacije, tj. ugradnje raznih produžetaka u penisu ili na grudima.
Sve ono što je u telu: pejsmekeri, tumori i slično, ne vidi se na skeneru. Ni trudnoća se ne može registrovati.
Osim zaštite privatnosti, rasprave se vode i zbog toga što ovakav skener emituje mikotalase čija jačina odgovara, na primer, zračenju nastalom usled 10.000 razgovora mobilnim telefonom, pa se, zbog toga, veoma strahuje za zdravlje putnika.