Uvek treba pomoći ljudima u nevolji

0

Dr Marija Milačić ispred centra u kojem je zaposlena

 

Tako je uloga dr Marije Milačić u pronalaženju laboratorije u Bernu, koja će besplatno obaviti analizu u cilju dijagnostike Miličine bolesti, na njeno iskreno iznenađenje dospela i u javnost, među čitaoce našeg lista. Devojčica iz Bukovica kod Ivanjice je, da podsetimo, na analizu čekala punih pet godina.

– Pošto sam u oblasti genetike, onda sam znala kako ljudi to ovde rade, kako se dolazi do dijagnoze, kako se ostvaruje saradnja i osetila sam da mogu da pomognem, ne samo materijalno, nego sam osećala da mogu da učinim i nešto više – ističe mlada naučnica, majka dve devojčice.

– Bilo bi lepo kada bi postojao vebsajt, neka stranica na internetu gde bi mogli i lekari i pacijenti da se obrate za pomoć oko uspostavljanja dijagnoze, gde bi se mogle razmenjivati informacije i najnovija saznanja, jer u medicini se stalno nešto novo dešava. Dosta je naših stručnjaka po inostranstvu i mogu da pomognu, ali nema komunikacije ni među njima, kao ni sa lekarima i naučnim radnicima u Srbiji.

Lični razlozi

Već devet godina u Kanadi, dr Marija Milačić, predstavnik plejade naših mladih stručnjaka koji se po zapadnim zemljama usavršavaju i rade, ističe da je njen dolazak u Toronto pre svega bio iniciran ličnim razlozima.

– Moj muž je bio ovde, pa sam onda došla i ja. Međutim, i da nisam došla prvenstveno zbog toga, sigurno bih želela da odem negde u inostranstvo kako bi mi se pružila prilika da naučim nešto novo. Kod nas su, na žalost, ulaganja u nauku dosta mala i vrlo je teško uraditi nešto na tom polju. Kada je u pitanju moja struka, a to je molekularna biologija – gde su bazični troškovi u laboratoriji veliki, kod nas nema dovoljno sredstva za istraživanje, svakako ne toliko koliko ima ovde. Dakle, osnovna razlika jeste u količini novca koja se ovde ulaže u istraživanje i u mogućnosti da koristite neke nove tehnike i nove aparate, a to je jako skupo. Radila sam diplomski na VMA i znam kako je kad, na primer, zafali nešto što je u Srbiji veliki izdatak, a ovde je to svakodnevna potrošna roba.

 

Izrazita naklonost ka prirodnim naukama opredelila je dr Mariju Milačić još u srednjoj školi ka svetu nauke.

– Privlačile su me genetika i medicina. Smatrala sam da ću, ako odem u nauku, možda nešto više moći da doprinesem i da pomognem ljudima, mada sada više i nisam tako sigurna u to. Raditi istraživanje je vrlo neizvesno. Možete da stignete do nečega što će da ima primenu u životu i medicini, ali često nema direktne primene, ili će proći mnogo vremena dok se to ne desi, pa vi nećete doživeti da to vidite.

Uređena zemlja

Kako doživljavate Kanadu?
– U svemu treba pronaći nešto pozitivno, ako ste već ovde. Prvoj generaciji emigranata uvek je najteže, jer nikada niste ni sasvim ovde ni sasvim tamo. Kanada je uređena zemlja gde se poštuju pravila i zakoni. Ovde je dosta evropskog uticaja i ljudima koji dođu iz Evrope je dosta lako da se snađu, naravno ukoliko znaju jezik mnogo je lakše. Meni, kad sam došla, nije bilo toliko strano. Bilo mi je drugačije od onoga iz čega sam potekla, ali je i nešto što mogu da razumem.

 

Naša sagovornica doktorirala je na univerzitetu Toronta, sa tezom retinoblastoma (rak retine) koji se javlja kod dece. Trenutno radi kao istraživač na postdoktorskim studijama, u laboratoriji koja se bavi Retovim sindromom, mentalnom ratardacijom i autizmom.

– Upisala sam magistarske studije, a onda sam se reklasifikovala na doktorske studije, to se tako ovde radi, i nikad nisam branila magistarski rad. Komisija oceni projekat na kome radite, ako utvrdi da to zadovoljava njihove kriterijume, automatski se upisujete na doktorske studije koje su u mom slučaju trajale šest godina. Kako se živi od nauke? Pa znate, nauka nigde nije bog zna kako plaćena. U odnosu na zarade u drugim oblastima, zarade u nauci su pristojne, ali nisu nešto velike, tako da i ovde, kada vrše istraživanja o tome, kažu da ne treba ići na postdiplomske studije ako mislite da ćete samo zbog toga više zarađivati. Ovde s tim primanjima možete da živite, ne znam kako je u Srbiji trenutno. S jedne strane ovo jeste poštovana struka, s druge strane u samoj nauci ima dosta podeljenih mišljenja. Broj profesorskih mesta i pozicije stručnih saradnika, to je sve dosta ograničeno. U Evropi je to nekako humanije rešeno u smislu da posle doktorata dobijete neku stabilniju poziciju i stabilnije radno mesto, postoji neki kontinuitet. Ovde je konkurencija zaista velika i drugačija su očekivanja. Ovde se očekuje da se stalno menjaju laboratorije, da biste stekli više poznanstava, više iskustva.

Dr Marija Milačić svoju budućnost ipak vidi u Kanadi.

– Porodica mi je ovde. Povratak u Srbiju nije nešto što ja ne bih volela, ali mislim da bi to bilo vrlo teško izvesti. Nisam ni na kakvoj visokoj poziciji, još sebe izgrađujem i treba da ovde zauzmem neku stabilniju poziciju, ali već imam poznanstva i kontakte i volela bih, koliko je to u mojoj moći, da pomognem. Pre svega da se uspostavi saradnja između Kanade i Srbije. Kad gledam kolege iz drugih zemalja, a njih uvek ima na postdoktorskim studijama (Pakistan, Iran, da ne govorimo o onima iz evropskih zemalja), oni imaju mnogo bolju saradnju sa zemljama iz kojih dolaze. Postoji saradnja i s našim susedima, ali ne i sa Srbijom, iako imamo puno stručnjaka koji su stigli odatle. Mislim da je to pre svega posledica teškog perioda kroz koji smo prošli i svako je okrenut sebi i obezbeđenju neke osnovne egzistencije. U svemu tome se izgubi i motivacija, i nit koja nas povezuje. A potrebno je samo malo više entuzijazma i dobre volje.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here