"Vizija slobodne, demokratske organizacije OEBS od Vankuvera do Vladivostoka, bez linija podele i koja uključuje zemlje različitih nivoa bezbednosti, ostaje zajednički cilj koji smo rešeni da dostignemo", naveli su ministri u deklaraciji usvojenoj posle dvodnevne konferencije, prenela je grčka novinska agencija ANA.
Na konferenciji je učestvovao i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić koji je u današnjem govoru istakao da je
Srbija, opredeljujući se za miroljubivi pristup pitanju Kosova i Metohije postavila novi model rešenja etničkih sukoba u 21. veku i dala doprinos regionalnoj i globalnoj obnovi poverenja, neophodnog za nove izazove u svetu.
Ministri spoljnih poslova 56 zemalja-članica su se u političkoj deklaraciji složili da će učvrstiti i ojačati obaveze OEBS u oblasti bezbednosti i saradnje.
U dokumentu se i dalje izražava ozbiljna zabrinutost što se adekvatno ne poštuju principi Finalnog akta iz Helsinkija, koji je 1975. usvojen u Konferenciji za evropsku bezbednost i saradnju (KEBS), prethodnici OEBS.
Ministri su naveli i da se nije odustalo od primene sile kao načina rešavanja razlika u međunarodnim odnosima, kao i da nije eliminisana opasnost od međudržavnih sukoba.
Grčki premijer Jorgos Papandreu izjavio je na završetku skupa da OEBS ovakvu vrstu deklaracije nije usvojio još od 2002. godine, i da je reč o novoj stranici u istoriji te organizacije.
"Mi smo se obavezali u zajedničkom dokumentu kako da se suočimo sa zajedničkim izazovima", rekao je on.
Od 1. januara Kazahstan, centralnoazijska država preuzima jednogodišnje predsedavanje OEBS-om.
Tokom skupa u Atini ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je ukazao kako se inicijativa ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva o potpisivanju pravno obavezujućeg Sporazuma o evropskoj bezbednosti zasniva na stvaranju celovitog bezbednosnog sistema u evroatlantskom regionu.
"U suštini veoma je jednostavno: OEBS i Savet Rusija-NATO usvojili su političke deklaracije kojima se promoviše princip celovite bezbednosti. Mi predlažemo pretvaranje tih deklaracija u pravno obavezujući dokument. Ni manje ni više od toga", istakao je ministar Lavrov.
Lavrov je kazao da je stvaranje efikasnog sistema kolektivne bezbednosti u evroatlantskom regionu nezamislivo bez Rusije, evropskih zemalja i Sjedinjenih Američkih Država, što je naročito pokazalo "iskustvo" iz razdoblja od Versajskog ugovora 1919. do početka Drugog svetskog rata 1939.
Skupu nisu prisustvovali američki državni sekretar Hilari Klinton, kao ni šefovi diplomatija Velike Britanije i Kanade, Dejvid Miliband i Lorens Kenon.