Tanjug

Na kraju samita EU-Zapadni Balkan usvojena je zajednička Deklaracija kojom je potvrđena odlučnost EU i Zapadnog Balkana da zajedno rade na produbljivanju saradnje i ubrzanju procesa integracija.

Odsustvo normalizacije odnosa između Prištine i Beograda koči obe strane, poručuje se u članu 13 ove deklaracije.

„Sporazumi postignuti u dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje EU moraju biti sprovedeni, a posebno Sporazum o putu normalizacije i njegov Aneks“, navodi se u Deklaraciji.

EU podseća da je to preduslov za podršku u okviru Agende rasta za Zapadni Balkan, odnosno da se strane konstruktivno angažuju sa merljivim napretkom i opipljivim rezultatima u normalizaciji njihovih odnosa.

Inače, u usvojenoj deklaraciji se već u prvom članu navodi da su lideri Evropske unije i njenih država članica, u konsultaciji sa partnerima sa Zapadnog Balkana zaključili da je u kontekstu radikalne promene globalne geopolitičke situacije, ruskog agresivnog rata protiv Ukrajine i sukoba na Bliskom istoku, ciklus strateškog partnerstva između EU i Zapadnog Balkana važniji nego ikad.

„Delimo zajedničku budućnost i suočavamo se sa hitnim izazovima koje možemo prevazići samo zajedno. Dugujemo našim građanima da gradimo budućnost mira i prosperiteta, zasnovanu na zajedničkom principa i vrednosti i zajedničkih interesa“, navodi se u Deklaraciji.

U njoj se, između ostalog, ističe da je budućnost Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji i dodaje da je proširenje geostrateško ulaganje u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet.

Navodi se i da je EU posvećena približavanju Zapadnog Balkana EU već tokom proces proširenja.

„Postoji nova dinamika u procesu proširenja i značajan napredak od našeg poslednjeg samita. Ubrzanje procesa pristupanja zasnovano na kredibilnim reformama od strane partnera, fer i rigoroznom uslovljavanju i principu zasluga u našem je zajedničkom interesu“, navodi se još.

EU je pozdravila odlučnost partnera sa Zapadnog Balkana da poštuju i da se obavežu na poštovanje osnovnih evropskih vrednosti i principa.

„Vladavina prava, sloboda izražavanja, nezavisni i pluralistički mediji, rodna ravnopravnost i snažna uloga civilnog društva su ključni za osiguranje funkcionalne demokratije“, kaže se u Deklaraciji i dodaje da EU poziva zemlje Zapdnog Balkana da garantuju prava i jednak tretman pripadnika manjina.

Geopolitički kontekst u Evropi zahteva, kako se navodi, jedinstvo i solidarnost svih njih, uz čvrstu podršku Ukrajine i u odbranu međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima.

U Deklaraciji su pohavljene one države Zapadnog Balkana koje su se u potpunosti uskladile sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, te se pozivaju one koje to još nisu učinile da slede njihov primer.

U ovom dokumentu se još ističe da se mora ojačati strateško partnerstvo EU i Zapadnog Balkana u upravljanju migracijama.

„Potrebno je dalje usklađivanje vizne politike, te borba protiv krijumčarenja migranata, trgovine ljudima i svih oblika teškog i organizovanog kriminala. Mi smo posvećeni jačanju naše saradnje u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma“, navodi se u Deklaraciji.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here