Ustaški pir u slavu genocida

0

U utorak je Hrvatska, proslavljajući 19-godišnjicu "Oluje", još jednom pokazala svoje pravo lice. Knin i Čavoglave postali su mesta simboli Hrvatske, njene duboke podele na protokolarnu, službenu i onu narodnu oličenu u pevaču Marku Perkoviću Tompsonu i ustaškoj ikonografiji.
 

Među gostima i biskup Ivas
Među viđenijim gostima u Čavoglavama bili su i šibenski biskup Ante Ivas i čelnica građanske inicijative "U ime obitelji" Željka Markić. Proslava u ovom mestu, u organizaciji Marka Perkovića Tompsona i njegovih prijatelja, održava se 11. godinu zaredom.

Tako je proslava "Oluje" u Kninu još jednom iskorišćena za politički protest protiv aktuelne vlasti, protiv njenih pokušaja da Hrvatsku učini uljudnijom nego što ona jeste, podnošljivijim ambijentom za manjine, demokratskijom, jednom rečju evropskom. I u utorak su takvi pokušaji državnog vrha, premijera Zorana Milanovića i predsednika Ive Josipovića, "nagrađeni" zvižducima okupljenih, optužbama iz mase da su jugofili, komunjare, udbaši, izdajice, nenarodna i protivhrvatska vlast.
Isti ti protestanti, kada su obavili zadatak u Kninu, pridružili su se desetinama hiljada istomišljenika, pominje se brojka i o čak 100.000 ljudi, u nedalekim Čavoglavama, gde već tradicionalno proslavu "Oluje" organizuje pevač Marko Perković Tompson.
 

Policija uzalud upozoravala
Uoči koncerta u Čavoglavama policija je upozorila građane da je zabranjeno nošenje transparenata uvredljivog i neprimerenog sadržaja, podsticanje na mržnju po bilo kojoj osnovi (nacionalnoj, verskoj ili po drugoj osnovi), kao i nošenje predmeta koji su pogodni za nanošenje povreda.
Kako je javio lokalni portal Tris, do početka koncerta, u 21.30 časova, hitna pomoć intervenisala je 11 puta, a policija devet. Prekršajno je prijavljeno devet osoba – jedan prodavac neprimerenih suvenira, šest osoba zbog zastava sa slovom "U", kao i dvojica koji su omalovažavali policijske službenike.

Na narodnoj fešti u tom selu podno Svilaje ta je masa pokazala kakvu Hrvatsku želi. Hrvatsku u kojoj će manjine biti dekor, folklorne enklave, a preostali Srbi u nekoj vrsti ilegale. Znajući raspoloženje mase, ni govornici u Kninu, Josipović i Milanović, nisu se usudili ni uzgred spomenuti Srbe, a kamo li njihovo stradanje u "Oluji". No, ni ta ih opreznost nije poštedela zvižduka i negodovanja.
Otvoreno im je poručeno da su predstavnici nenarodne i izdajničke vlasti. Masa je u Kninu, a pogotovo u Čavoglavama bez ustezanja dala do znanja kakvu vlast želi. Nikako onu koja sve čini da "Oluju" opere od zločina i genocida nad Srbima, već onu koja bi te zločine otvoreno slavila.
I tu treba tražiti liniju dubokih podela u Hrvatskoj danas. Službena Hrvatska još je jednom ponižena u Kninu, a ona željeni trijumf je doživela u Čavoglavama. Prvi ju je prizivao, kako i doliči, jedan od njezinih najdoslednijih propagatora Marko Perković Tompson, sa svojim kumovima,
istomišljenicima, biskupima i ratnim zločincima, uz neizostavnu ustašku ikonografiju. Svoje rodno Čavoglave pretvorio je u centar pučke, narodne Hrvatske, baš onakve kakva je bila u "Oluji".
U transu i euforiji. Bakljada i hrvatske zastave pratile su njegove poznate hitove, između kojih je masa pevala "Zovi, samo zovi", a Tompson im zahvaljivao na pokazanom zajedništvu, kojem je ton davao i groteskni general Ljubo Ćesić Rojs.
U pola koncerta Tompson je pozdravio "bivšeg hrvatskog uznika koji je ovde sa nama i koji je dao veliku žrtvu za sve nas", pozvavši na pozornici ratnog zločinca Daria Kordića, koji je nedavno izašao iz zatvora u kojem je odležao dve trećine 25-godišnje kazne, na koju ga je osudio Haški sud.
– Ovo je veličanstven skup. Čavoglave su putokaz kojim bi Hrvatska trebala ići. Ovde su Hrvati iz Hrvatske, ali i iz Bosne i Hercegovine i inostranstva. Mi imamo jednu domovinu i dve države. Hrvatski se političari trebaju odreći idola, a posvetiti Bogu. To je način na koji će naša domovina izaći na pravi put – poručio je Kordić masi koja ga je oduševljeno pozdravila i horski odgovorila pesmom "Zovi, samo zovi".
 

Simbol moći pao kod Zagreba
U utorak poslepodne, u povratku sa proslave u Kninu, nadomak Zagreba srušio se borbeni avion Mig-21. Pilot Stanko Hrženjak se katapultirao i tako spasao, a nakon nesreće je izjavio da je sa avionom sve bilo u redu pre poletanja, ali mu je nedaleko od Zagreba otkazao hidraulični sistem, zapalio se motor, a kabina ispunila dimom.
Ministar odbrane u Vladi Hrvatske Ante Kotromanović priznao je da je najveća odgovornost za pad vojnog aviona na njemu i njegovim prethodnicima, ali da će o mogućoj ostavci odlučiti nakon utvrđivanja uzroka nesreće i razgovora sa predsednikom i premijerom. Na pitanje novinara je li previše rizikovao stavljenjem takvog aviona u saobraćaj, Kotromanović se pravdao kako je situacija bila takva da je morao rizikovati.

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here