Uspravi se, Srbijo!

0

Centralna manifestacija kojom je u Srbiji obeležena stogodišnjica Cerske bitke, prve srpske i savezničke pobede u Prvom svetskom ratu, održana je na Preobraženje u spomen-kompleksu u Tekerišu kod Loznice.
Uz najviše državne i vojne počasti i učešće jedinice Garde Vojske Srbije na spomenik besmrtnim junacima sa planine Cer venac je položio predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, u prisustvu visokih državnih zvaničnika i uz upadljivi i neobjašnjen izostanak predsednika Srbija Tomislava Nikolića, koji je u Turskoj.
 

Parastos junacima s Gučeva
Parastosom kod spomenika poginulim srpskih borcima iz Prvog svetskog rata na planini Gučevo, iznad Banje Koviljače, obeležena je stogodišnjica Gučevske bitke.
Parastos su služili sveštenici lozničke crkvene opštine, svetovni deo proslave trebalo bi da bude održan 7. septembra.
Gučevska operacija vođena je u sklopu druge austrijske ofanzive na Srbiju, neposredno posle Cerske bitke u kojoj je srpska vojska odnela pobedu. Borbe su trajale 55 dana.
U čast poginulim srpskim borcima na vrhu planine je 1929. godine podignuta spomen-kosturnica u obliku piramide visoke 16 metara.

– Nije lako stajati na ovom mestu sto godina kasnije. Ovde gde su stajali vojvode Radomir Putnik, Stepa Stepanović, Petar Bojović i general Pavle Jurišić Šturm, gde je ostvarena prva pobeda Antante, gde je Srbija svojom krvlju, gladna i bosa našla svoj ponos i stekla ime u svetu. Ovde su srpski vojnici s verom jurišali u pobedu i zbog te vere mi danas imamo dužnost da na isti način radimo za Srbiju. Da se verom sa kojom su ginuli mi živimo i ne dozvolimo da se ovde više nikada nađe bilo kakva tvorevina osim naše lepe Srbije – rekao je Vučić.
Premijer je rekao da Srbija posle skoro čitavog čitav veka mora da postane naš cilj i zavet. I da nam neće biti teško da Srbiju vratimo tamo gde joj je i mesto, u onu Evropu čiju su prvu pobedu izvojevali srpski vojnici.
– I danas ne okrećemo leđa prijateljima u trenucima kada im je teško. Ni našim Rusima protiv kojih su danas svi. Mi smo na evropskom putu, ali leđa Srbin nikada nije okretao. Srbija se vratila spremna da zapne i osvoji svoj Tekeriš i svoj Cer. Vreme je da svojoj zemlji ponovo damo bar deo onoga što su joj dali oni koji su dali sve. Vreme je da stojimo uspravno za Srbiju, da prestanemo da kukamo, da se isprsimo i potrudimo za našu Srbiju. To je dug prema onima koji su nas stvorili i koje mi stvaramo. Sada je pravo vreme za to – rekao je premijer Vučić i zahvalio se austrijskom ambasadoru Johanesu Ajgneru što je dolaskom na Tekeriš pokazao koliko su veliki zemlja i narod koje predstavlja.
Vence na spomenik cerskim junacima položili su i izaslanici predsednika Republike Ivan Mrkić i Jasmina Mitrović-Marić, ministar odbrane i načelnik Generalštaba Vojske Srbije, diplomatski predstavnici zemalja saveznica kao i delegacija grada Loznice, nekoliko drugih gradova i brojnih udruženja koja neguju tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, dok su ostali predstavnici diplomatskog kora položili crvene ruže na plato ispred spomenika.
 

Pomen žrtvama osvete
Njegova svetost patrijarh srpski Irinej u šabačkoj Sabornoj crkvi Svetih apostola Petra i Pavla služio je pomen civilnim žrtvama koje su austrougarski vojnici ubili u porti tog hrama nakon Cerske bitke.

Vojnički pomen cerskim junacima ispred spomenika je služio patrijarh srpski Irinej, a posle svečanosti održan je istorijski čas i otkrivene su spomen biste kraljevima Petru Prvom Karađorđeviću Oslobodiocu i Aleksandru Prvom Karađorđeviću Ujedinitelju. Otvorena je obnovljena postavka u Muzeju Cerske bitke.
Centralnu svečanost obeležavanja bitke na Ceru organizovali su Vladin Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, grad Loznica i loznički centar za kulturu "Vuk Karadžić".
Cerska bitka je jedna od najvažnijih u Prvom svetskom ratu. Poginulo je, nestalo i od rana umrlo od 3.000 do 5.000 srpskih vojnika, a ranjeno oko 15.000. Austrougarski gubici bili su znatno veći, a poginulo ih je 6.000 do 10.000, ranjeno do 30.000, a oko 4.500 palo je u srpsko zarobljeništvo.
Zbog zasluga u pobedi, komandant Druge armije, general Stepa Stepanović, unapređen je u čin vojvode. Spomenik u Tekerišu osvećen je na Vidovdan 1928. u prisustvu kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića na mestu gde se između 15. i 19. avgusta 1914. godine vodila Cerska bitka.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here