Prvi avion na novouspostavljenom direktnom letu Er Srbije od Beograda do Šangaja sleteo je u najveći kineski grad. Avion na prvom direktnom letu Er Srbije za Šangaj prošao je po sletanju kroz tzv. vodenu kapiju, koju je u čast srpskog avio prevoznika upriličio
Na prvom direktnom letu Er Srbije za Šangaj leteli su i ministarka privrede Adrijana Mesarović, generalni direktor nacionalne aviokompanije Jirži Marek, ali i više od stotinu studenata i učenika na razmeni između Srbije i Kine.
Let, koji je obavljen letelicom Erbas A330-200 iz širokotrupne flote Er Srbije, protekao je u najboljem redu, a po sletanju za ministarku Mesarović i delegaciju je upriličen svečani doček. Na aerodormu je organizovana i ceremonija obeležavanja inaguralnog leta, a gosti iz Srbije su dočekani numerom “Tamo daleko”.
Mesarović je na ceremoniji ocenila da je direktnim letom uspostavljen još jedan most saradnje izmedju Srbije i Kine. Ona je izjavila je da direktan let iz Beograda za Šangaj nacionalne avio-kompanije Er Srbija “potvrđuje čvrstu nameru da Srbija i Kina još jače grade zajedničku budućnost”.
“Direktan let iz Beograda za Šangaj nacionalne avio-kompanije Er Srbija, potvrđuje našu čvrstu nameru da zajednica Srbije i Kine još jače gradi zajedničku budućnost, na šta nas obavezuju potpisi dvojice predsednika Aleksandra Vučića i Si Đinpinga, na dokumentu kojim se odnos naše dve zemlje podigao na najviši politički nivo”, navela je ministarka.
Ona je zahvalila Er Srbiji za “još jedan most kojim se jača prijateljstvo dve zemlje i ide ka ispunjenju zajedničke vizije dva predsednika”.
“Sigurna sam da će uspostavljanjem direktnog leta za Šangaj i sama kompanija postati atraktivnija i konkurentnija u avioprevozu. Želim da ohrabrim naše kineske prijatelje, preduzetnike, turiste, studente, da još intenzivnije misle na Srbiju, i da iskoriste sve prednosti naše saradnje. Tu mislim na Sporazum o slobodnoj trgovini, ali i sve ostale pogodnosti koje smo zajednički ostvarili”, navela je Mesarović.
Istakla je da Srbija već 12 godina hrabro gradi svoju budućnost i ostvaruje svoje snove, “vođena vizionarstvom predsednika Aleksandra Vučića”.
“Predsednik Si je nedavno rekao: ‘Snovi i želje mogu se činiti dalekim, ali se mogu ispuniti posvećenim radom.’ Želim da i ubuduće zajedno radimo na ostvarenju naših snova! Neka živi čelično prijateljstvo Srbije i Kine”, navela je Mesarović.
Ona je zahvalila Kini i predsedniku Si Đinpingu na, kako je navela, pružanoj prijateljskoj ruci za uspostavljanje još jednog mosta za jačanje veza između Srbije i Kine. Navela je da ekonomska saradnja dve zemlje poslednjih godina beleži uzlazni trend i ocenila je da će uvođenje ovog leta intezivirati prosvetnu, kulturnu, naučnu, finansijsku i drugu saradnju.
“Povezanost je jedan od osnovnih preduslova za globalni razvoj i prosperitet. Srbija poklanja poseban značaj međusobnom povezivanju”, rekla je Mesarović.
Istakla je da Srbija želi da bude domaćin novim kineskim investicijama i zahvalila je Kini na podršci kandidatuti Srbije za Ekspo 2027, te je pozvala kineske kompanije da da uzmu još veće učešće u izložbi. Navela je da su Beograd i Šangaj gradovi povezani bratksim odnosima i poželela je da ovaj let otvori nove horizopnte saradnje Srbije i Kine.
Generalni direktor Er Srbije Jirži Marek izjavio je da otvaranje direktne linije predstavlja novo poglavlje na putu nacionalne aviokompanije i uspostavlja vitalnu konekciju sa narodom Kine.
“Ovo dostignuće pokazuje našu posvećenost snaženju veza između Srbije i Kine u saobraćaju, trgovini i turizmu…Takođe, ovo predstavlja napredak u našoj viziji da spojimo ljude i kulture i širom sveta”, rekao je Marek.
On je podsetio da je Šangaj je jedan od predvodnika svetske inovatvnosti, kao i da svetski centar za finansije.
“Ponosni smo što možemo da ponudimo našim putnicima direktan let Er Srbije do ovog neverovatnog grada. Uvereni smo da će nova linija ispuniti očekivanja naših putnika”, zaključio je Marek.
Generalni direktor Šangaj Pudong aerodroma Huang Dženglin je, poželevši dobrodošlicu gostima, rekao da Kina i Sribja uživaju dugogodišnje prijateljstvo i ocenio je da će diretkan let će promovisati trgovinsku razmenu između dve zemlje. Podsetio je da šangajski aerodrom nudi letove do 291 destinacije u 48 zemalja i naveo da otvaranje će otvaranje ove linije dodatno poboljšati povezanost aerodroma Šangaj Pudong.
U okviru ceremonije održan je tradicionalni kineski ples zmajeva kao i presecanje vrpce, koju su, između ostalih, presekli ministarka Mesarović, direktor Marek, konzul u Šangaju Saša Jeremić, ministar savetnik u ambasadi Srbije Jelena Nikolić.
Avion je pred poletanje ispraćen na svečanoj ceremoniji na aerodromu “Nikola Tesla” u Beogradu, kome su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ambasador Kine Li Ming, ministri u Vladi Srbije, predstavnici Er Srbije i civilnog vazduhoplovstva u Srbiji. Letovi Er Srbije za Šangaj će se obavljati tokom zimske sezone dva puta nedeljno iz Beograda i to utorkom i subotom, dok će letovi iz Šangaja biti sredom i nedeljom.
Letovi između Beograda i Šangaja obavljaće se i tokom naredne letnje sezone, koja počinje 30. marta 2025. godine, a karte su već u prodaji. Er Srbija je 30. septembra prošle godine uspostavila i redovnu avio-liniju između Beograda i Guangdžoua, što je bila druga destinacija te kompanije ka Kini, pored Tjenđina do kog leti od decembra 2022. godine.