Istočni državni zatvor u Filadelfiji zatvorio je svoja vrata 1971. godine, a 142 godine je prošlo otkad je u njegove zidine smešten Čarls Vilijams, zatvorenik broj jedan. Kupio ga je grad Filadelfija 1980. godine, a od 1994. otvoren je za posetioce kao mesto američke istorije.
Za 142 godine rada ovde je bilo smešteno 75.000 zatvorenika, a nedavno su ga posetili bivši zatvorenici i osoblje koji su želeli da se prisete života i rada u čuvenoj državnoj kaznionici. Među njima su se obreli i Džimi Dolan koji je robijao godinu i po dana za pljačku (1961. i 1962) i Vilijam Harison, koji se čak triput vraćao u zatvor (1959, 1962, 1970) zbog krađe, falsifikovanja i napada.
Članovi filadelfijskog društva za ublažavanje bede javnih zatvora izrazili su još krajem 18. veka zabrinutost zbog stanja u američkim zatvorima. Tako je i pala odluka da se postave međunarodni standardi za kaznionice, u kojima će prevejani razbojnici moći da dožive istinsko žaljenje i duboku pokoru. Revolucionarna nova zatvorska zgrada otvorena je tek 1829. kao najskuplji američki zatvor svih vremena. U zatvoru je zabranjeno fizičko kažnjavanje, a zatvorenicima je omogućeno da u tišini sagledaju ružnoću svojih zločina. Svaki zatvorenik je imao grejanje, tekuću vodu i klozet, kao i dvorište za vežbanje. Arhitektura zatvora sa nadsvođenim hodnicima, lukovima podseća na crkve, a svaka ćelija je imala Bibliju. Robijaši su se lečili i poštenim radom u radionicama gde su pravili cipele, tkali…
Najpoznatija ćelija
Tunel za bekstvo |