Praznik Vaskrsenja Hristovog u Kragujevcu je danas, osmu godinu za redom, proslavljen Vaskršnjim urankom u eko-parku Ilina voda gde su služeni kačamak i rakiju, i nastupila kulturno-umetnička društava i pevačke grupe iz Gornjeg Milanovca, Požarevca, Stare Pazove, Rače i Kragujevca.
Vernici u crkvama, kraj ikona, uz novac ostavljaju i crvena jaja, simbol najvećeg hrišćanskog praznika, a u portama, muškarci i deca sa jajima, koje su u džepovima doneli od kuća, takmiče se u tucanju. I na trpezama, domaćina ovog dela Srbije, dominiraju jaja svih boja, javio je dopisnik Tanjuga iz jagodine. |
Početak obeležavanja Vaskrsa označen je pucnjem iz trešnjevog topa, koji je izradio kragujevački Zavod za žigosanje oružja, a svečanost je otvorio gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović.
U okviru obeležavanja Vaskrsa u eko-parku je otvorena izložba cveća, kao i skulputura Milovana Pavlovića Mipa, javila je dopisnica Tanjuga iz Kragujevca.
Organizovana je i smotra nekada popularnih automobila fića, iz kragujevačke fabrike "Zastava", kao i takmičenje u pripremanju gulaša. U podne, tradicionalno je održana i manifestacija Tucijada, izbor najlepše ukrašenog i najtvrđeg uskršnjeg jajeta.
U Pomoravlju, Resavi i Levču Liturgijama, Vaskrs se obeležava u prepunim crkvama i čitanjem poslanice patrijarha srpskog Irineja.
Posebno svečano je u crkvama manastira Ravanica kod Ćuprije, Jošanica kod
Jagodine, Manasija kod Despotovca, Kalenica kod Rekovca, Miljkovom manastiru kod Svilajnca, gde se jutros, po veoma lepom vremenu okupio veliki broj vernika.
Uskrs je obeležen i u lozničkim hramovima Pokrova presvete Bogorodice i Vaznesenja Gospodnjeg, manastirima Tronoša i Čokešina i u svim crkvama u Jadru.
Posle jutarnje liturgije, u hramovima je pročitana Uskršnja poslanica patrijarha srpskog Irineja i arhijereja Srpske pravoslavne crkve sveštenstvu, monaštvu i vernicima, a mnogobrojni građani su se pričestili posle uskršnjeg posta prenoseći atmosferu praznika u svoje domove.
Većina žitelja Jadra Uskrs proslavlja u krugu porodice, a mnogi, među kojima je najviše mladih, odlučili su da na Uskrs, po sunčanom vremenu, budu u prirodi, odnosno u nekom od mnogobrojnih izletišta Lozničana.
Najviše posetilaca je Tršiću, Tronoši, na planini Gučevo, ima ih i na obali reke Drine, nije mali ni broj gostiju u Banji Koviljači, koji su tamo doputovali iz Podrinja i Vojvodine, kao i iz drugih krajeva Srbije i iz Republike Srpske, javio je dopisnik Tanjuga iz Loznice.