"Bilo bi logično da tekst tog zakona pravi Narodna banka. Nemam tačnu informaciju dokle se stiglo u sačinjavaju tog teksta, ali očekujem da u narednim danima ta informacija pristigne. U svakom slučaju, moja procena je da bismo mogli još u periodu redovnog zasedanja prekinuti sednicu da bismo doneli taj zakon", rekla je Đukić-Dejanović u intervjuu Tanjugu.
Prema njenim rečima, tekuća sednica, na kojoj su bile 94 tačke dnevnog reda, započeta 30. marta, biće okončana 5. maja, danom za glasanje, a razlog za efikasnost rada leži u činjenici da su svi srodni zakoni spojeni i da je obavljena jedinstvena rasprava o njima.
Poslanici opozicije, podsetila je, koriste svaku priliku da kritikuju vladu i eksponente zvanične politike, kao i predstavnike vladajuće većine u skupštini.
Sve dok je to u granicama razumnog ponasanja, to treba shvatiti, naglasila je Đukić-Dejanović i još jednom istakla da je uloga opozicije da traži nove izbore i da kritikuje vladu, ali i da u tome bude konstruktivna.
"Međutim, kada se pređe granica dobrog ukusa, kada te kritike daju krila onima koji su spremni da atakuju na najvecu vrednost koju imaju i pojedinci i vlada, a to je realizacija programa koji je u interesu građana Srbije, onda je sigurno da to prelazi i granicu tolerancije svih nas koji u tome učestvujemo", naglasila je Đukić-Dejanović. |
"Činjenica je da je sada skupština jedna vrsta stimulacije i za rad vlade. Za najveci broj zakona predlagači jesu članovi vlade, odnosno vlada u celini i sada već dolazimo u situaciju da, kada završimo narednu sednicu, očekujemo od vlade da nam pošalje zakone da bismo mogli da radimo", naglasila je Đukić-Dejanović i podsetila da je nova sednica zakazana za 5. maj, odmah nakon dana za glasanje.
Ta sednica, dodala je ona, nema tako obiman dnevni red kao prethodna, ali se radi o heterogenim tačkama i izuzeto važnim predlozima zakona.
"Imaćemo tačku dnevnog reda koja je jako važna – sprečavanje zlostavljanja na radu, mobing. Zatim, raspravljamo o volonterima i zakon o volontiranju je posebna tačka dnevnog reda. Izmene zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ćemo takođe imati na ovoj sednici i čitav niz određenih akata, deklaracija o kojima ćemo se izjašnjavati", rekla je Đukić-Dejanović.
Upitana da li očekuje da opozicija i u skupštinskim klupama krene "ofanzivnije" se zahtevima za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, Đukić-Dejanović je rekla da se sve što se događa u političkom životu i životu Srbije prelama posebno kroz javne plenarne sednice.
Prva dama srpskog parlamenta osvrnula se i na nedavne posete građana toj instituciji koje su uzburkale javnost.
"Ovo jeste parlament građana Srbije i svako ima pravo da dođe, činjenica je da su širom otvorena vrata svim građanima. Stotinak građana dnevno dođe u parlament, a od početka ove kalendarske godine njih četvoro su od radnika obezbeđenja identifikovani kao lica za kojima je raspisana potraga", rekla je Đukić-Dejanović.
Ona je precizirala da to ne znači da su ta lica kriminalci, već da "određeni organi istrage treba da utvrde da li su nekakve osnovane sumnje, koje su vezane za njih, istinite i da se onda eventualno procesuiraju".