Farmer iz nemačke pokrajine Hesen, Gotfrid Glekner, prvi put je u intervjuu za portal "KOPP onlajn" otvoreno progovorio o ucenama, pretnjama i zatvoru, koje je doživeo zato što je odbio da povuče optužbe protiv britansko-švajcarskog agrokoncerna Singenta. Ovaj koncern mu je još 1997. godine isporučio otrovni genetski kukuruz, koji je uništio njegovo imanje i stado rasnih grla stoke. Glekner, koji je odležao zatvorsku kaznu od dve godine, sada putuje po svetu, govori o svojim iskustvima i upozorava na ekstremne opasnosti od genetski modifikovanih sorti žitarica.
Kada je odlučio da kupi genetski manipulisanu sortu kukuruza, koju su inače odobrile nadležne službe EU sa željom da nove tehnologije primeni na svom imanju, nije ni slutio kakve će to drastične posledice imati na njegov život i budućnost. Posle tri godine je kod 75 grla krava i teladi ustanovio poremećaje u oplođavanju, uginuća, bolesti i deformitete u sledećoj generaciji.
Neisplaćena odšteta
Testiranjem je dokazano da genetski izmenjeni kukuruz ima fatalne posledice, ali je koncern Singenta to negirao pritom tvrdeći da pri probnim ispitivanjima u njihovoj laboratoriji u Severnoj Karolini nisu ustanovljeni toksini.
Onda je Glekner angažovao nezavisnu nemačku laboratoriju, koja je utvrdila odstupanja od 24 procenta kod zrnastog i skoro 9 odsto kod silažnog kukuruza.
Koncern Singenta je morao da isplati odštetu za uništenu stoku i njive, ali oni su mu do sada platili samo 43.000 evra, dok ostatak od pola miliona evra i isplatu za naknadne posledice – ni do danas nisu isplaćeni. Umesto toga, Glekneru su nuđene skupe poljoprivredne mašine, nekretnine i putovanja, ali je on sve to odbio i umesto toga objavio rat ovom koncernu tako što je krenuo da putuje po Evropi i edukuje farmere o genetskoj pošasti.
Oterali ga u zatvor
Tog trenutka se Singenta umešala u njegov privatni život, tako što je Gotfridova bivša supruga pod uticajem koncerna podnela tužbu da je silovana i zlostavljana u braku, zbog čega je njen bivši muž osuđen na kaznu zatvora, ali je pušten pre vremena jer je državno tužilaštvo shvatilo šta se krije u pozadini.
– Kao bivši kupac i oštećena strana Novartis/Singente bilo mi je neverovatno kojim se metodama služi taj koncern – kaže Glekner. Osim toga, nekoliko puta mu je provaljeno u firmu, ukradena su mu dokumenta, mašine i oprema, a pet godina se borio sa nemačkom carinom koja mu je zaplenila konta, jer navodno nije proizvođač po propisima o garantovanim količinama mleka. U parnici sa carinom je dobio slučaj pred finansijskim sudom u Kaselu i odštetu od 625.000 evra
Razočaran u političare Glekner je pokazao retku građansku hrabrost, a i danas je aktivan i raduje ga svaki uspeh koji se postiže u borbi protiv genetskih manipulacija. On je posle svega razočaran što se mnogi nemački političari, među njima i Angela Merkel, i dalje zalažu za GMO proizvodnju. Doduše, 2009. godine je ministarka poljoprivrede Ilze Ajgner zabranila genetski manipulisani kukuruz tipa Monsanto 810, ali za Gleknera to ni izdaleka nije dovoljno.
Države se opiru Od 2005. godine je referendumom u Švajcarskoj doneta odluka protiv gen-tehnologije, a GMO proizvodnja je zabranjena u Evropi. Rusija je zabranila uvoz svih genetski manipulisanih sirovina, a Kina vraća ili spaljuje uvozne proizvode koji ne odgovaraju aktuelnom trendu nezavisnih naučnih istraživanja. |