EPA
Lepa vest za sve vozače

Vlada Srbije je na poslednjoj sednici propisala da maksimalna maloprodajna cena naftnih derivata Evro dizel i Evro premijum BMB 95 iznosi 179, odnosno 171 dinar po litru. Ovo ograničenje važi 30 dana, sa mogućnošću produženja.

Članovi Vlade usvojili su Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata kako bi se sprečio veći poremećaj i očuvao životni standard stanovništva. Rast cena nafte u poslednje vreme pogurao je poskupljenje svih vrsta roba i usluga.

Naftom se na svetskim berzama danima trguje na nivou istorijskih maksimuma. Cena sirove nafte “brent” na londonskoj berzi dostigla je 92,31 dolar za barel, dok je na njujorškoj nešto jeftinija i iznosi 91 dolar za barel.

Cene goriva u regionu se značajno razlikuju, pa tako litar benzina eurosuper 95 u Albaniji košta 1,6 evra, u Hrvatskoj 1,52, Crnoj Gori 1,5 evra, dok smo mi na četvrtom mestu sa cenom od 1,46 evra. Najjeftnije je u Bosni i Hercegovini odnosno Republici Srpskoj, gde za istu količinu treba platiti 1,25 evra.

Pumpadžije u BiH imaju znatno primamljiviju cenu zbog niskih stopa akciza. Da države mogu da intervenišu pokazao je primer Hrvatske, jer je vlada te susedne zemlje ograničila cenu goriva, a isto su uradili i Mađari.

Mlađen Kovačević, ekonomista kaže da je ograničavanje cene goriva odličan potez Vlade.

– Odluka da se zaštiti standard građana je ispravna. Sada će biti raznih tumačenja, u smislu da je to predizborni manevar, ali smatram da ova Uredba štiti građane – kaže dr Kovačević.

Od 1. januara 2011. godine, podsetimo, Vlada Srbije ne propisuje najviše maloprodajne cene naftnih derivata, već se one od tada formiraju slobodno na tržištu.

– Tada je stavljena van snage uredba kojom su se propisivale cene goriva na domaćem tržištu. Sada je Vlada, posle toliko vremena, ograničila rast cena – kaže Nebojša Atanacković, iz Unije poslodavaca Srbije.

Prema njegovim rečima odluka je dobra, ali je pitanje koliko je moguća jer Srbija ne proizvodi naftu i zavisimo od svetskog tržišta.

– Ako tamo poskupi, a ovde cena stagnira nastaće problem, mada je u pitanju samo mesec dana. Sačekaćemo i videćemo efekat ove odluke – ističe Atanacković. On dodaje da napetost između Rusije i Ukrajine dodatno pogoršava situaciju na tržištu i može dodatno pogurati cenu nafte.

Kod komšija po rezervoar

Vozači iz Srbije u želji da uštede vikendom neretko prelaze granicu i idu u Bijeljinu i Zvornik po gorivo, a i Severna Makedonija je popularna “benzin destinacija”. Žitelji istočnog dela zemlje “crno zlato” toče u susednoj Bugarskoj.