“Ukidanje upozorenja je informacija za sve državne agencije, u svim zemljama koje su bile u opasnosti od cunamija, ali će konačne odluke oko ukidanja upozorenja doneti ustanove na nacionalnom ili lokalnom nivou“, stoji u saopštenju ovog Centra.
Uprkoz savetu Centra, u Japanu su vlasti i dalje na oprezu. Naime, dva plimna talasa prouzrokovana zemljotresom u Čileu, u kojem je poginulo više od 300 ljudi, stigla su u noći između subote i nedelje do isturenih japanskih ostrva. Dok je prvi talas bio visok svega desetak centimetara, drugi je dostigao visinu od jednog metra.
Ovaj cunami je stigao do obala Japana gotovo 24 sata posle katastrofe u Južnoj Americi, prouzrokujući, između ostalog, evakuaciju oko 200.000 ljudi sa japanskih obala, jer se očekuje da bi zemlju mogao da pogodi talas visok i do tri metra…
Japanske vlasti su ranije saopštile da je prvi cunami, nakon zemljotresa u Čileu jačine 8,8 stepeni Rihterove skale, u Japan došao na ostrva Ogasavara. Taj talas je bio visine od samo 10 centimetara i nema izveštaja da li je pričinio ikakvu štetu.
Japanci su upozorili da bi veći talasi mogli da dođu do najvećih japanskih ostrva i proglasili su opasnost od cunamija za pacifičku obalu.
Ceo Pacifik je i dalje pod uzbunom na cunami, koji je uzeo i prve žrtve, a stotinama hiljada stanovnika je rečeno da se iz nižih oblasti pomere na više, s obzirom da preko Tihog okeana – brzinom od nekoliko stotina kilometara na sat – ide cunami nastao usled zemljotresa u Čileu.