UNICEF Srbija/2024/Dojčinović

Obezbeđivanje dobrobiti trudnica i porodilja nije samo zdravstveni imperativ već i osnovno pitanje ljudskih prava. Uspešne strategije za sprečavanje neželjenih ishoda trudnoće, kao što su smrt majke ili novorođenčeta, podrazumevaju slobodan pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti za vreme trudnoće i porođaja, zdravstveno obrazovanje žena i osnaživanje zajednice za razumevanje značaja pitanja sigurnosti trudnica i porodilja.

U Srbiji, smrtnost majki koja je u vezi sa trudnoćom i porođajem varira. Odnos broja umrlih majki za vreme trudnoće, porođaja i babinja (šest nedelja nakon porođaja) na 100.000 živorođenih iznosila je 14,9 u 2012. godini, da bi 2021. godine bio zabeležen nagli skok na 22,5, verovatno zbog pandemije COVID-19. U 2023. godini smrtnost majki iznosila je 9,8.

Prema podacima UNICEF-a za 2020. godinu, procene smrtnosti majki u Srbiji su za 20% do
50% više nego u zemljama Evropskog regiona (Srbija 10, Grčka 8, Nemačka 4).

Da bi se unapredio kvalitet zdravstvene zaštite tokom trudnoće i porođaja, uz podršku „MSD za majke“, UNICEF i Ministarstvo zdravlja pokrenuli su dvogodišnji projekat. Cilj je da se inoviraju profesionalna znanja i praksa kroz revidiranje nacionalnog vodiča za vođenje trudnoće, unapredi pravovremeno praćenje i kontrola rizika tokom trudnoće i babinja, kao i da se poveća zdravstvena pismenost žena o ključnim pitanjima koja utiču na siguran ishod trudnoće, posebno kod trudnica pod rizikom.

– Ministarstvo zdravlja je posvećeno jačanju primarne zdravstvene zaštite i prepoznaje značaj kvalitetne antenatalne zdravstvene zaštite u osiguranju dobrobiti majke i deteta. Prioritiziranje antenatalne zdravstvene zaštite je mnogo više od jačanja zdravstvenog sistema – to je zapravo, posvećenost budućnosti narednih generacija – istakla je Ivana Stašević Karličić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.

Unapređeni pristupi u otkrivanju rizika u trudnoći i nakon porođaja će biti implementirani kroz
Pilot projekat u domovima zdravlja i porodilištima u Beogradu i u Šumadijskom, Zlatiborskom i Raškom okrugu. Dugoročni cilj je da se poboljšanje pristupa i kvaliteta zdravstvene zaštite za trudnice i porodilje proširi na sve okruge širom Srbije.

– Dok u Srbiji većina žena ima pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i svoju trudnoću prati kroz redovne antenatalne preglede, ipak postoje razlike u odnosu na mesto i uslove života, pa tako skoro petina trudnica iz najsiromašnijih društvenih grupa ne realizuje ni minimalnih četiri poseta ginekologu tokom trudnoće. U saradnji sa Ministarstvom zdravlja i partnerima, a uz podršku „MSD za majke“ podržaćemo da saveti o zdravoj trudnoći, rizicima koji mogu da ugroze zdravlje majke i deteta, znacima za njihovo pravovremeno prepoznavanje kao i informacije o značaju i načinima za pristup zdravstvenoj službi dosegnu svaku trudnicu, uključujući i one iz ruralnih sredina i socijalno ugroženih domaćinstava – smatra dr Jelena Zajeganović Jakovljević, rukovoditeljka programa za zdravlje i rani razvoj UNICEF-a u Srbiji.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here