"Ovaj izveštaj predstavlja samo početak naše procene. Biće nam drago da sarađujemo sa Vladom Srbije, EU i Svetskom bankom, sa kojom ćemo raditi detaljniju procenu dugoročnih potreba u Srbiji, što će biti urađeno u okviru projekta provođenja procene potreba u periodu nakon katastrofe", rekla je Solorano.
Međunarodni ekspertski tim UN među glavnim zaključcima iznesenim u izveštaju, upozorava na zdravstvene probleme zbog vode koja se sporo povlači i zapušene kanalizacije.
"Kanalizacijski i septički otpad se izlio iz sistema i potencijalno ugrožava gradsko vodosnabdevanje, a korišćenje otvorenih izvora vode dodatno povećava rizik od širenja bolesti prenosivih vodom", istakli su međunarodni eksperti.
U izveštaju se navodi i da ostaci ruševina, otpad, stajaća voda i strukturne štete na institucijama, zdravstvenim objektima i kućama predstavljaju opasnost za povratnike i ekipe koje se bave raščišćavanjem.
Izveštaj je identifikovao potencijalne krizne tačke u domenu životne sredine, koje će zahtevati dalje procene i praćenje.
Poljoprivreda je pretrpela veliku štetu, navodi se u izveštaju uz konstataciju da su manji zemljoradnici izgubili ovogodišnje useve te da će im biti potrebna podrška u vidu nabavke semena, đubriva i mehanizacije za sledeću godinu.
Da bi se obezbedila potpuna ispravnost i bezbednost hrane neophodno je utvrditi zagađenost tla pre nego što se poljoprivredno zemljište ponovo počne koristiti, upozoravaju međunarodni eksperti.
Stručnjaci UN u izvještaju ukazuju i da je neophodno dodatno pratiti postojeća klizišta, a posebna pažnja mora biti usmerena na buduća, potencijalna nova klizišta koja mogu ugroziti živote daljim urušavanjem kuća.