Njegova tragična smrt prekinula je osoben stvaralački izraz i sposobnost da "spoji istočnu i zapadnu utopiju", kako kaže Ranko Pavić, vlasnik galerije "Aut" i umetnik iz Toronta koji je sa Burgićem prijateljevao u Grožđanu, u Istri, pre rata devedesetih i kod koga je, zahvaljujući tome, ostala većina Burgićevih dela.
Kada se Pavić sa porodicom preselio u Toronto, tokom raspada Jugoslavije, u ovaj grad stigli su i radovi Nenada Burgića.
– Originalan umetnik, bio je ispred svog vremena. Od 1979. do 1983. godine boravio je u Japanu u svojstvu atašea za kulturu pri ambasadi tadašnje Jugoslavije. U Japanu je osnovao i svoj atelje, po ugledu na stare japanske umetničke radionice, i tu je uradio svoje prve kaligrafije. U tom periodu više puta je posetio Kinu, gde se začela njegova trajna veza sa istokom, očitovana u njegovim kaligrafijama, ali i u njegovom načinu razmišljanja, oblikovanja ideja, promišljanja umetnosti i stvarnosti. Bio je jedan od naših najvažnijih orijentologa i sinologa – ističe Ranko Pavić.
O Nenadu Burgiću i njegovom delu prisutnima je govorio generalni konzul Dragan Grković.