57
Humanitarna projekcija dokumentarnog filma “Tačno u centar” mladog zaječarskog reditelja Marka Grujića (26), koji govori o istoriji zaječarskog rok benda Zlatni prsti, okupila je pre neko veče u čikaškoj knjižari Bubamara ljubitelje filma i rok muzike, a sav prihod od ulaznica namenjen je za pomoć ugroženim područjima i žrtvama poplava u Srbiji.
Film je emotivni osvrt na nastajanje i život zaječarskog rok benda Zlatni prsti. To je priča o entuzijazmu njegovih članova, skromnim počecima, mladalačkim lutanjima, nekim ispravnim i nekim pogrešnim odlukama. Ovo je takođe zapis o osnivanju Zaječarske gitarijade, rok sceni u nekadašnjoj Jugoslaviji, o strasti prema muzici, muzičkim nadmetanjima i konkurenciji, hitovima, top listama…
– Ovo je priča o jednom vremenu i ljudima sa kojima sam odrastao – kaže reditelj Marko Grujić, koji u vreme najvećih hitova Zlatnih prstiju nije bio ni rođen. – Potičem iz Zaječara, poznatog po Gitarijadi u čijem su osnivanju veliku ulogu imali Zlatni prsti. Film govori o tom vremenu 70-ih i 80-ih, o tome kako su Zlatni prsti pravili veoma posećene igranke i kako je sve to kasnije preraslo u Gitarijadu.
Marko se priseća kako je njegov otac svirao u poslednjoj postavi Zlatnih prstiju.
– On me je uvek vodio na njihove svirke i ja sam odrastao uz te ljude i njihovu muziku. Kad sam postao nešto stariji i počeo da se bavim filmom rešio sam da ispričam njihovu priču, jer nove generacije, posebno ako nisu iz Timočke Krajine, ne znaju puno o njima – kaže Marko.
Marko Grujić kaže da je ovaj film pre dve godine otvorio 46. zaječarsku gitarijadu. Tada su se članovi Zlatnih prstiju ponovo okupili i odsvirali čak 11 pesama, što je za mladog reditelja najveći uspeh filma.
– To veče Zlatni prsti su nastupili ponovo posle 27 godina i to je za mene najveći uspeh! Sve je to bilo vrlo emotivno za članove benda, a publika je bila oduševljena! Bilo je to veče za pamćenje. Iako ih znam godinama, to veče sam ih slušao prvi put, posle toliko godina – priča Marko i objašnjava da je film snimljen 2010. godine, a ideju je dobio kad je iz Amerike, gde je išao u srednju školu, otišao jedno leto na raspust u Zaječar.
– Imao sam jednu svoju kameru i to je bilo to. Sve sam radio sam, nisam znao ljude, ali sam se ipak nekako snašao – priča Marko.
Marko Grujić došao je u Ameriku kad je imao 13 godina. Kaže da mu je bilo mnogo teško da se prilagodi, ali se u srednjoj školi sve promenilo. Tu se održavao svake godine školski filmski festival i on se dogovorio sa društvom da naprave film. To su i uradili i u drugoj, trećoj i četvrtoj godini osvojili nagrade. Taj uspeh ga je motivisao da upiše režiju, koju je i završio prošle godine na Kolumbija koledžu u Čikagu. Ubrzo posle toga preselio se u Los Anđeles.
– Voleo bih da u Holivudu budem nezavistan, umetnički reditelj, a čovek mora da se izbori za takvo mesto – kaže on.
Da je već počeo da se bori za to mesto, Marko je dokazao filmom “Tačno u centar”. Njegova čikaška projekcija, za koju kaže da je najverovatnije i poslednja, izazvala je veoma emotivne i lepe reakcije u publici koja je film i pozdravila burnim aplauzom na kraju projekcije. Posle toga, stari vukovi – Jovan Nikolić, basista, Dušan Maslać, klavijaturista, i Markov otac Branko Grujić, basista, zajedno sa Markom na bubnjevima, odsvirali su nekoliko hitova Zlatnih prstiju.
5
Zlatni prsti,
pa Nokaut
Film “Tačno u centar” bio je na nekoliko festivala – na Beldoxu – Festivalu dokumentarnog filma u Beogradu, na Filmskim susretima u Nišu, na Insomnija festivalu u Nišu… U filmu je prikazana istorija Zlatnih prstiju i momenat kad su promenili ime u Nokaut, po kojem ih mnogi jedino i pamte.
7
Srbi za Srbe
– Ljudima koji žive daleko, preko okeana, kao nama ovde u Americi, veoma je teško što nisu u Srbiji, gde bi mogli da direktno pomognu unesrećenima – rekao je Marko Grujić i naglasio da svi treba da i dalje pomažemo, jer poplavljena područja tek sada očekuje pravi oporavak.
Novac koji se skupljao na humanitarnoj projekciji biće doniran preko organizacije Srbi za Srbe.