– Godinama se nastava na srpskom jeziku održavala u Buksu subotom i to u dve grupe, a od ove godine morali smo da se preselimo u novu školu u Suru, jer u staroj je bilo prepuno odeljenje i nismo mogli više tu da dobijemo učionicu – priča za "Vesti" predsednik Saveta škole Goran Marisaljević.
On i na ovaj način želi da obavesti sve naše ljude koji imaju decu za školu gde mogu da ih dovedu da izučavaju maternji jezik.
– Očuvanje identiteta je dugotrajni proces, i ono počinje od malih nogu, vaspitanje se stvara i prenosi u porodici. Klica ljubavi prema jeziku, tradiciji i kulturi rađa se takođe u porodici, ako dete vaspitavamo u tom pravcu ono će voleti da nauči svoj jezik. Ako to prepustimo slučaju onda ne treba da nas čudi što deca ne žele da pohađaju Dopunsku nastavu – objašnjava Marisaljević.
Pogrešan stav– Često čujem ramišljanja nekih ljudi: "Što da opterećujem svoje dete još i dopunskom nastavom, pored jezika koje uče u švajcarskoj školi, pogotovu kad se sigurno nikada neće vratiti u Srbiju." To je pogrešan način razmišljanja – kategoričan je Marisaljević, koji je pozvao naše ljude iz okoline Araua da upišu decu da nauče srpski jezik, jer će im kad odrastu na tome biti sigurno zahvalni. |