Rusija ponovo uspostavlja dominaciju u istočnoj Evropi, ali za razliku od vojske bivšeg Sovjetskog Saveza, sada se koriste ogromna ulaganja u ekonomije tih država, analizira američka agencija Blumberg. Skoro sve istočnoevropske zemlje su odmah posle sloma SSSR, pre četvrt veka, pohrlile da uđu u EU i NATO, ali sada neke od njih, pritisnute teškom privrednom krizom, rado pozajmljuju novac od Rusije koja je u tom regionu poslednjih godina ostvarila pravi ekonomski desant.
Zapadni analitičari ističu, priznajući tu činjenicu, da je sve to logično obzirom da Moskva raspolaže novcem kojim je u stanju da kupi bezmalo sve što poželi.
Blumberg u svom specijalnom izdanju "Biznisvik" konstatuje da se zbog takve, nove, ekonomske realnosti, vodeći političari iz Mađarske, Slovačke i Češke, otvoreno protive uvođenju oštrijih sankcija EU protiv Rusije, uprkos stalnim pretnjama nekih moćnih članica Unije da će se Moskva, zbog ukrajinske krize, suočiti sa vrlo jakim i neprijatnim embargom.
Uspešna ulaganja Glavni ekonomista londonske Standard bank plc, Timoti Eš, kaže da je ekonomska i geopolitička ekspanzija Moskve u zemljama, nekadašnjim satelitima bivšeg Sovjetskog Saveza, do sada bila uspešna.
|
Čak je i Austrija, prilikom nedavne posete ruskog predsednika Vladimira Putina Beču, potpisala ugovor po kome se obavezuje da učestvuje u realizaciji gasovoda "Južni tok" koji snažno podržava i njen sused – Mađarska, konstatuje američka agencija i dodaje da je Moskva "kupila" lojalnost Budimpešte i novim kreditom za gradnju dva atomska reaktora, vrednim oko deset milijardi dolara, sa rokom vraćanja od čak 30 godina i po kamatnoj stopi nižoj od tržišnih.
Kada bude završen ovaj gasovod, uticaj Rusije na istočnoevropske ekonomije (tržište sa oko 140 miliona ljudi), dodatno će se povećati i teško je poverovati da će lideri pomenutih zemalja propustiti priliku da na duži rok osiguraju sopstvenu energetsku budućnost, tvrdi Otilija Dand, stručnjak za političke rizike. Ona smatra da će političari Mađarske, Slovačke, Češke i nekih drugih zemalja tog regiona učiniti sve što je potrebno da "nacionalne interese stave ispred interesa EU", što pogoduje Moskvi.
Poslovni Rusi |
U sve ovo su uključene i velike ruske banke, poput "Sberbanke" koja je upravo odobrila hrvatskoj kompaniji "Agrokor" kredit od 820 miliona dolara i time joj omogućila preuzimanje slovenačke trgovačke marke Merkator, pa se na Balkanu pojavio novi regionalni lider u maloprodaji.
Podseća se da je Moskva početkom godine najavila ulaganje 1,2 milijarde dolara u slovačku energetsku kompaniju koju prodaje sadašnji vlasnik italijanski Enel. Slovačka je, inače, zainteresovana da sa ruskim kapitalom dovrši još u sovjetsko vreme projektovanu nuklearku "Moćovce".