Lična arhiva
Uz razgovor i degustacija: Učesnici saznali zanimljive detalje o nekim regionima u matici

U prostorijama Zajednice srpskih klubova u Beču održano je posebno veče posvećeno srpskoj gastronomiji kao delu nematerijalne kulturne baštine. Događaj je organizovalo ASKD “Vilhelmina Mina Karadžić” na čelu sa profesorkom Svetlanom Matić, a gost je bio Dejan Zagorac, istaknuti politikolog i istraživač iz Instituta za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu.

Matićeva je, predstavljajući gosta, istakla da je izuzetno bitno pristupiti kulturi kroz multidisciplinarno shvatanje.

– U našoj dragoj Srbiji imamo toliko bogatstava, od istorije, spomenika, arheoloških nalazišta, do sjajnih bisera naše nematerijalne kulture. Srpska slava, božićni običaji, kolo, sve su to integralni delovi srpskog nacionalnog bića i neraskidivi deo naše kulture i nasleđa. Posle Srbije, regiona i Kine, gde je Dejan Zagorac, uz podršku Ministarstva kulture Srbije i bratskom kineskom narodu predstavio naše specijalitete, ali i običaje i kulturu, sada i Beč ima priliku da čuje nešto više o ovoj temi – rekla je Matićeva.

Tokom večeri, prisutni su mogli da saznaju više o značaju gastronomije kroz predstavljanje knjiga kao što su “Ukusi Vranja”, “Ukusi Đerdapa”, “Ukusi Zlatibora, “Ukusi Deliblatske peščare” i “Ukusi Stare planine”.

Svetlana Matić i Dejan Zagorac govorili o značaju nacionalne kuhinje

Matićeva i Zagorac istakli su važnost očuvanja recepata i brendiranja lokalnih specijaliteta poput pirotske peglane kobasice, futoškog kupusa i domaće šljivovice, rekavši da su mnogi narodi sveta priznanje i prepoznatljivost prvo pronašli kroz promociju svojih nacionalnih jela.

– Pre 20 godina, kada je izašla prva brošura koja se bavila gastronomijom na ovaj način, malo je turističkih organizacija u Srbiji prepoznavalo značaj ove teme. No, brošura je izazvala veliku medijsku pažnju, pa sam ubrzo dobio poziv Jelene Bujdić Krečković, direktorke Nacionalnog parka Đerdap sa željom da se priredi gastronomsko-etnološka monografija koja bi istakla posebnost ovog dela Srbije. Đerdapski kavijar, razne vrste riba i drugih mesa, planinsko bilje – sve je to našlo svoje mesto u prvoj knjizi iz koje su proistekle sve ostale – rekao je Zagorac.

I peščara ima ukusna jela

Događaj je završen degustacijom srpskih specijaliteta, uz interaktivan razgovor sa publikom, koja je postavljala pitanja i delila svoja iskustva iz Srbije i Austrije.

U Vranju svetska kuhinja

Monografija “Ukusi Vranja”, urednika Dejana Zagorca i dr Jelene Đorđević, osvetljava bogatstvo tradicije Vranja, uključujući i gastronomiju koja se poredi sa svetskim kuhinjama poput bečke. Ova knjiga Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka smatra se kapitalnim delom u očuvanju srpske nematerijalne baštine.

Više od recepata: Sve knjige su dvojezične

Jela, običaji, mitovi i legende

Sva izdanja iz edicije “Ukusi Srbije” su izdata dvojezično (na srpskom i engleskom jeziku), uz mnoštvo objašnjenja lokalnih običaja, verovanja, priča, legendi i mitova, fotografija, ali i recepata koje je Dejan Zagorac, kroz opsežan naučno-istraživački rad na terenu, prikupio prilikom pripreme ovih monografija.

– Sledeća knjiga koju pripremamo su “Ukusi istočne Hercegovine”, jer tu imamo i elemente mediteranske klime, neka sasvim posebna jela, i druge običaje u odnosu na jug Srbije ili Vojvodinu – najavio je Zagorac.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here