Dva ključna saveznika predsednika Vladimira Putina u Africi odbila su da ugoste ruske snage na svojoj teritoriji, što ugrožava prisutnost Moskve na afričkom kontinentu posle pada režima Bašara al Asada u Siriji, otkriva magazin “Njuzvik”.
Magazin navodi da je nezavisni list “Moscow Times” 18. decembra objavio, pozivajući se na neimenovanog zvaničnika sudanske obaveštajne službe, da je Sudan službeno odbio zahtev Rusije da izgradi pomorsku bazu na obali Crvenog mora u Port Sudanu.
Rusija je navodno ponudila sudanskim vlastima protivvazdušni raketni sistem S-400 u pokušaju da ih uveri na uspostavljanje pomorske baze, ali je strah od “žestoke” reakcije Zapada naterao Kartum da odbije zahtev Moskve.
“Njuzvik” je podsetio da Rusija želi da uspostavi pomorsku bazu u Sudanu od 2019. godine, ali da su ti pokušaji odloženi na neodređeno vreme zbog izbijanja rata u toj zemlji.
Libija će se usprotiviti
Prema pisanju američkog časopisa, Libija, takođe, odbija rusko prisustvo na svojoj teritoriji. Abdul Hamid Dabaiba, šef Vlade nacionalnog jedinstva u Libiji, naglasio je da će se njegova zemlja odupreti bilo kakvim pokušajima Rusije da ojača svoje vojno prisustvo u zemlji.
Dabaiba je izjavio da nijedan patriota u Libiji neće prihvatiti ulazak bilo koje strane sile osim putem službenih sporazuma i u svrhu obuke. Naglasio je da će se boriti protiv svake strane koja uđe u Libiju bez dopuštenja ili sporazuma, rekavši: “Ne možemo da prihvatimo da Libija bude međunarodno bojno polje”.
Posledice Asadovog svrgavanja
Kada je reč o važnosti ovih događaja, magazin smatra da je svrgavanje Bašara al- Asada ugrozilo rusko prisustvo u regionu, što dovodi u pitanje budućnost njenih vojnih objekata u zemlji, posebno pomorske baze Tartus, kako ključne tačke za pristup Sredozemnom moru.
Izveštaji pokazuju da Rusija razmatra delimično povlačenje iz zemlje i preusmeravanje fokusa na jačanje odnosa sa svojim saveznicima u Magrebu i severoistočnoj Africi, kako bi obezbedila linije snabdevanja prema afričkim zemljama bez izlaza na more i zadržala svoj regionalni uticaj. Međutim, poslednji potezi Sudana i Libije ugrožavaju ovaj cilj, navodi se u izveštaju “Njuzvika”.
Moskva bi mogla uspešno da pregovara sa Hajat Tahrir al Šamom (HTS), grupom koja je predvodila kampanju za svrgavanje Asada, i tako zadrži svoje vojno prisusvo u Siriji. Međutim, ako ne uspe u tome, dvostruko odbijanje Libije i Sudana ugroziće njenu sposobnost ostvarivanja regionalnog uticaja, koji je već oslabljen zbog okupiranosti ratom protiv Ukrajine.
rUSI, ZAŽALIĆETE ZBOG TOGA ŠTO STE NAPALI SUVERENU DRŽAVU UKRAJINU, RAZRUŠILI JE I POBILI TOLIKO NEDUŽNOG NARODA.
UKRAJINA JE ODABRALA SLOBODU, EVROPSKU UNIJU, NATO, CIVILIZACIJU, RAZUM…
ŽIVEO SLOBODNI ZAPAD, ŽIVELA SLOBODNA NATO AMERIKA, ŽIVELA SLOBODNA NATO EVROPSKA UNIJA, ŽIVELA SLOBODNA EVROPSKA NATO UKRAJINA, ŽIVELA SLOBODNA EVROPSKA NATO SRBIJA.
rUSI POVUCITE SE IZ UKRAJINE I RAT ODMAH PRESTAJE. NARAVNO ONDA VAM SE SUDI.