Istraga Tužilaštva BiH o navodnom napadu na ustavni poredak iz Republike Srpske klasičan je politički pritisak na njeno rukovodstvo i lidere stranaka koji se zalažu za vraćanje nadležnosti sa nivoa BiH, jedinstven je stav vladajuće garniture u Srpskoj.
SIPA je, po nalogu Tužilaštva BiH, u proteklih nekoliko dana izuzela određenu dokumentaciju iz sedišta pojedinih partija u Banjaluci, ali i iz zgrade Narodne skupštine. Istražioci su se zanimali za detalje sa posebne sednice republičkog parlamenta održane 10. decembra na kojoj su usvojeni zaključci kojima je definisan proces povrata oduzetih nadležnosti. Iz Narodne skupštine RS je potvrđeno da su se inspektori uredno najavili i da su izuzeli papire koji su već javni, odnosno objavljeni su na sajtu parlamenta, a odnose se na posebnu sednicu. Agenti su posetili i prostorije pojedinih stranaka, a lider Narodne partije Srpske Darko Banjac kaže da su ih zanimale potpuno nelogične stvari poput toga ko je osoba ovlašćena za zastupanje partije ili zašto nemaju generalnog sekretara. Dragan Čavić, lider Narodnog demokratskog pokreta, pošto su istražioci SIPA bili u prostorijama njegove partije, izjavio je da je reč o politički motivisanom izmišljenom procesu.
– Poručujemo da ćemo nastaviti da delujemo slobodno, na zakonit i ustavan način u radu Narodne skupštine RS i u interesu Srpske i svih njenih konstitutivnih naroda i građana – naveo je Čavić.
Deo medija i analitičara tvrdi da tužilaštvo pokušava da napravi razdor na političkoj sceni Srpske pozivajući opozicione lidere da svedoče protiv vladajućih. S druge strane, pravnici kažu da je istraga na više načina sporna, a da krivično delo za koje su trenutno na udaru politički predstavnici iz Srpske nije lako dokazati. Pravnik iz Banjaluke Aleksandar Jokić za naš list pojašnjava da Krivični zakon BiH u članu 156 propisuje da krivično delo “napad na ustavni poredak” čini onaj ko upotrebom ili pretnjom upotrebe fizičke sile pokuša da promeni ustavni poredak BiH ili da svrgne njene najviše institucije.
– Već na prvi pogled je jasno da je veliki problem kod ovog dela to što je ključan element krivičnog dela upotreba fizičke sile ili pretnja upotrebom fizičke sile, a još nismo čuli ni videli ikakvu najavu fizičke manifestacije najavljenih vraćanja nadležnosti. Imajući to u vidu, smatram da su sve radnje koje se sada preduzimaju preventivne i usmerene više na smirivanje situacije i upozoravanje svih aktera baš na ovaj element bića dela. Dokle god se političke igre zadrže na deklarativnim postupcima i ne pređu u fizičku silu ili pretnju fizičkom silom, dotle su to dopušteni politički potezi – kaže Jokić.
Savetnik srpskog člana Predsedništva BiH za pravna pitanja Milan Tegeltija smatra da su potezi Tužilaštva BiH koje saslušava zvaničnike Srpske pravno nasilje, jer se ustavnost zakona i drugih propisa ispituje u postupku pred ustavnim sudovima, a ne u krivičnom postupku.
– To nije posao, niti nadležnost Tužilaštva. To je udar na osnove demokratije i ustavnu podelu vlasti – rekao je Tegeltija.
Obustava logičan ishod
Sagovornici “Vesti” iz političkih partija koji su do sada bili predmet obrade inspektora SIPA i tužilaca kažu da su videli korektan i profesionalan pristup.
– SIPA ne može da ignoriše naredbe tužilaca i njihovi inspektori moraju da sprovedu ono što je od njih zatraženo. Druga je stvar njihovo lično mišljenje o svemu tome, a neki od njih su ga neformalno i iskazivali tvrdeći da ovde ne postoji nikakvo krivično delo. Osim toga, činjenica da je otvorena istraga ne mora da znači ništa, jer kad Tužilaštvo prikupi svu potrebnu dokumentaciju, tek tada donosi dalje odluke, a jedna od takvih može biti i obustava istrage što bi jedino bilo logično – kaže izvor našeg lista iz vrha vladajuće koalicije u Srpskoj.
Na spisku i vlast i opozicija
U okviru ove istrage među onima koje tužioci dovode u vezu sa “napadom na ustavni poredak” su srpski član Predsedništva BiH, predsednik i premijer Srpske, te predsednik parlamenta, kao i šefovi klubova poslanika vladajuće većine u NSRS. Oni još nisu dobili pozive za saslušanja, ali jesu lideri opozicije Mirko Šarović (SDS), Branislav Borenović (PDP), Nenad Nešić (DNS) i Goran Selak (SPS) koji su dali iskaz u svojstvu svedoka.