EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
Kaljiningrad

Pred nemačke parlamentarne izbore u pokrajini Meklenburg-Zapadna Pomeranija osvanuli su plakati s kartom Nemačke u predratnim granicama koje obuhvataju i Kalinjingradsku oblast Rusije. Ruski eksperti smatraju da je reč o predizbornoj provokaciji ali i upozoravaju da treba biti spreman na razna „iznenađenja“ iz Nemačke.

Na spornim plakatima, kopijom predizbornih plakata iz 1949. godine, u nemačke teritorije uključen je Kalinjingrad i čitava Istočna Pruska, čiji je deo danas teritorija Poljske. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je da Kremlj negativno reaguje na slučaj, ali i izrazio uverenje da to nema veze sa zvaničnom pozicijom Nemačke. Kako je naglasio, Berlin zvanično ne dovodi u sumnju teritorijalni integritet Rusije.

Nemačka Hrišćansko-demokratska unija se ogradila od agitacije tog tipa, a njen predstavnik Hanes Detman poručuje da stranka nema nikakve veze sa postavljanjem tih plakata, da ih treba ukloniti i da takva kampanja zbunjuje. Jurij Zverev s Baltičkog federalnog univerziteta „Imanuel Kant“ kaže da je dobro što je zvanična vlast u Berlinu osudila incident.

– Vrlo je važno da su nemačke vlasti brzo i adekvatno reagovale i otvorile istragu. Koliko shvatam, ogromna većina nemačkog naroda ne podržava ovakve incidente – ističe ruski ekspert.

On je uveren da su retki Nemci koji bi se usudili da ospore činjenicu da je Kalinjingrad teritorija Rusije i čitav slučaj dovodi u vezu sa predstojećim izborima.

– Ne bih pridavao veći značaj ovom slučaju. Drugo bi bilo da je to organizovala neka od zvaničnih nemačkih partija ili ne dao Bog nemačka država. To bi tada bilo obnova nacizma i međunarodni skandal. A ovako je očigledna provokacija, pritom čak ne ni protiv Rusije nego protiv CDU – navodi Zverev.

Politikolog Mihail Smolin smatra, međutim, da je incident rezultat toga što mlađe generacije Nemaca više ne osećaju krivicu za Drugi svetski rat.

– Čini se da ne shvatamo kako valja šta se tačno zbiva u Nemačkoj. Navikli smo odnekud da postoji neka Alternativa za Nemačku i neke druge, radikalnije grupe, koje su revanšističke. Ali treba razumeti da su u Nemačkoj stasale nove generacije koje ne samo da više nemaju percepciju da su krivi za Drugi svetski rat, nego čak smatraju da je to jako davna istorija i da su se Nemci branili od nekakve sovjetske ofanzive – objašnjava Smolin.

Treba se spremiti za novu svest u Nemačkoj, za nova nemačka iznenađenja tog tipa. Nestaju generacije, upozorava politikolog, koje su osećale krivicu za nacional-socijalizam a u Nemačkoj se menja raspoloženje.

– Zato u nemačkom društvu jačaju već revanšistička raspoloženja u smislu da je zaista jedan od glavnih centara Nemačke — Pruska rasformirana kao rezultat tog rata, da je veliki deo pripao Poljskoj, a da su Rusi dobili Kalinjingradsku oblast. Otuda i takve želje da se makar vizuelno, informaciono, daju takve karte, da se pokaže da se oni sećaju kako su tamo živeli Nemci i da je to nekakav centralni deo Nemačke koja se zapravo ujedinila u vreme Bizmarka – kaže Smolin.

Plakati, koji su se pojavili u gradu Teterov i nekim drugim gradovima te pokrajine, pozivaju da se glasa za Hrišćansko-demokratsku (CDU) i Hrišćansko socijalnu uniju (CSU), blok partija desnog centra koje čine vladajuću koaliciju u Nemačkoj. Lokalni organi reda kažu da su se istorijski plakat pojavili širom te pokrajine, kao i da su deo kampanje i drugih partija.
Povodom ovog incidenta tužilaštvo grada Rostok pokrenulo je istragu.

1 COMMENT

  1. Калињинград је планиран да се врати Швабама кад из њихових мозгова нестане нацистичка политика Немачке, што се још није десило.
    Швапски картографи би могли да направе карту Европе пре него што су “Аријевци” нагрнули у Европу. На тој карти би Калининград био насељен Словенима северне Европе, који су живели на обалама целог Балтичког Мора.
    Време је да свет почне да се смеје скандинавским бајкама о Викинзима и швапским бајкама о њиховој аријевској супериорности.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here