Ako srpski roditelji ovde ne budu upoznavali svoju decu sa srpskom istorijom i nacijom uopšte, onda ona nemaju gde o tome da nauče. Ovo je bila jedna od poruka sa vidovdanske akademije u Srpskom centru Bonirig u Sidneju.
Govoreći o značenju Vidovdana za srpski narod, protonamesnik Nemanja Mrđenović poručio je na akademiji da je "vrlo važno da roditelji govore svojoj deci o tome".
Bogat programU programu su učestvovali članovi pozorišta "Pilipenda" Sergej Kožul, Dušan Timarac i Milan Gutić, dečji hor i polaznici škole srpskog jezika pri Srpskom centru, kao i članovi ovdašnjeg folklornog ansambla Ravna gora, pod vođstvom Gorana Nikolića. |
– Veoma je važno da naša deca nauče kod kuće o kosovskim junacima, o Gavrilu Principu, o Vidovdanu uopšte. To neće učiti u školi. Svima nama koji smo rasli u Srbiji, u Republici Srpskoj, nije bilo potrebe da roditelji u kući pričaju o tome, jer smo to učili u školi i slušali kako o tome razgovaraju sa prijateljima – mi smo to, kako se kaže, popili sa majčinim mlekom. I nije bilo potrebe da se uveravamo da smo Srbi i kako je to bitno da smo Srbi. Ali ovde je to važno. Jer u školama toga nema. Ne znam koliko vas je išlo u školu ovde u Australiji. Gavrilo Princip je ovde terorista koji je ubio prestolonaslednika Ferdinanda, čime je otpočeo Prvi svetski rat u kome je stradalo toliko i toliko ljudi. A o kraju tog svetskog rata praktično se i ne uči.
Mrđenović je s tim u vezi posavetovao:
– Pitajte vašu decu koja su išla ovde u školu. Svi znaju kako je počeo. Pitajte ih kako se završio? Šta je dovelo do kraja Prvog svetskog rata? To se ovde ne uči – rekao je on i naveo da je ista situacija i u školama u Nemačkoj.
Ko će slušati Srbe? Mrđenović je izneo još jednu jednostavnu činjenicu:
|
Izneo je i podatak da u Nemačkoj nisu bili u stanju da razumeju kako su izgubili rat uprkos tome što na zapadnom frontu za četiri godine nisu odstupili više od jednog kilometra.
– Oni nisu znali za Solunski front gde su se borili Srbi, Francuzi, Grci i drugi saveznici. Da je on probijen i da je time otvoren put sve do Beča – kazao je Mrđenović i naveo poruku nemačkog cara Vilhelma Drugog njihovim saveznicima na Solunskom frontu Bugarima: "Ishod ovoga odlučilo je 20.000 srpskih seljaka.
Neka vas je sram."
O onome što se dešavalo na Solunskom frontu ovde se ne uči, poručio je Mrđenović.
– Sada se već polako počinje ismevati i Anzak dan. I govori se kako su australijski vojnici bespotrebno ginuli. A da nisu oni ginuli tamo na Galipolju, srpska vojska ne bi uspela da se povuče preko Albanije i ne bi bilo Solunskog fronta. Tako da su i vojnici Anzaka na Galipolju nemerljivo doprineli da saveznici, s kojima je bila i Srbija, pobede u Prvom svetskom ratu.