Drugi susret u okviru projekta "Ruke prijateljstva" obeležile su kreativne radionice za mališane, poseta Manastiru Bođani i jezeru Provala, i Tvrđavi i etno kući "Didina kuća" u Baču.
Deca su simbolično puštala i balone mira i prijateljstva, na pograničnoj zoni između Srbije i Hrvatske, na reci Dunav. Oni su se zajedno vozili i brodićem, a učenici iz Vukovara su tom prilikom prvi put videli svoj grad sa druge strane Dunava, prirodne granice koja ih i razdvaja i spaja.
Projekat podržava nemačka Fondacija "Fric Henkel" iz Diseldorfa, a inicijator je Pavle Mrgan, koji je poreklom iz Bođana u blizini Vajske, a godinama je radio u Henkelu u Nemačkoj.
Mrgan je agenciji Beta rekao da je kroz taj projekat želeo da učini nešto dobro za svoj zavičaj kroz edukaciju dece o važnosti prijateljskih odnosa, solidarnosti i razumevanja, ali i širenja poruka mira i međusobnog poštovanja.
"Ovo je lep povod da se deca okupe bez razmišljanja o granicama i time postaju ljudi koji znaju da se može bolje, lepše i drugačije živeti u slozi, poštovanju i razumevanju. Posejali smo seme prijateljstva koje moramo da negujemo kako bismo ubirali slatke plodove. Zajedno smo izgradili jedan most, koji simbolizuje dobar početak", istakao je Pavle Mrgan.
Projekat "Ruke prijateljstva", okuplja učenike i učitelje osnovne škole "Orašje" iz Orašja u Bosni i Hercegovini, "Dragutin Tadijanović" iz Vukovara u Hrvatskoj i "Aleksa Šantić" iz Vajske u Srbiji.
Sekretar Osnovne škole "Aleksa Šantić" iz Vajske Željko Pakledinac rekao je da mu je veliko zadovoljstvo što učestvuje u ovom projektu mimo svih teritorijalnih granica i dodao da su najsrećniji učenici jer su ponovo na okupu, nakon prošlogodišnjeg druženja u Vukovaru.
Osnovna škola "Orašje" je u maju ove godine pretrpela velike štete od poplava, pa su učenici prijateljskih škola iz Vukovara i Vajske prikupljali pomoć za svoje vršnjake.
Fondacija "Fric Henkel" školi je uručila i ček u iznosu 5.000 evra, a obezbeđena je i podrška kompanije Ceresit u vidu neophodnih fasadnih materijala.