Hrvatska policija u Rijeci je uhapsila Rajka Kričkovića (57) pod optužbom da je 6. avgusta 1995. u ličkom selu Kijani učestvovao u ubistvu 14 civila, uglavnom staraca koji nisu želeli da beže pred operacijom "Oluja".
Da stvar bude gora, Kričkovićev otac je rodom iz Kijana, što je Rajko svakako znao kad je s hrvatskom vojskom ulazio u selo koje je posle toga ostalo spaljeno. Kričković se tereti da je lično ubio Maru Sovilj (75), njenu ćerku Miru (50) i sina Radu (48). Neki svedoci ga optužuju da na rukama ima krvi i drugih ljudi, ali za to nema dokaza. Primera radi, Mile Sovilj, koji je u Hagu svedočio na procesu generalu Anti Gotovini o slučaju Kijani, rekao je da je Kričković ubio i njegovog oca Vladu i još neke.
Prijave protiv zločinaca su bile podnete i u Zagrebu i u Beogradu, a o masakru u selu raspravljalo se i pred Krivičnim većem Haškog suda u slučaju Gotovina i Markač, pa i pred Međunarodnim sudom za genocid u Strazburu ove godine.
Direktor Veritasa Savo Štrbac kaže da ovo nije jedini slučaj da su u Hrvatskoj Srbi činili zločine nad svojim sunarodnicima. Mnogi su bili primorani da to urade da se dokažu i tako spasu svoje glave i glave porodica.
– Na spisku pola miliona hrvatskih branitelja lako se može videti da je veliki broj Srba učestvovao u Hrvatskoj vojsci. Čak je i donedavni ministar prosvete Željko Jovanović otvoreno govorio da je učestvovao u ratu na strani HV. To je slučaj i sa Kričkovićem koji se sumnjiči da je u ubistvu 14 starijih pripadnika sela Kijani lično likvidirao troje. Nisu svi počinili zločine, ali oni koji jesu su nastojali da se istaknu u surovosti – kaže Štrbac za "Vesti".
Posebno je zanimljivo da je Kričković posle rata živeo u Novom Sadu i to u zajednici sa ženom čijeg su muža ubili upravo hrvatski vojnici. Hvalio se po gradu koliku ratnu penziju prima i iako su izbeglička udruženja prijavljivala slučaj policiji i sudu, Kričković nikad nije gonjen u Srbiji.
Svedočenje Sovilja
Lako je goniti "njihove" |